Kdyby na to byly potřebné kapacity, zřejmě by se hravě zaplnily i dva běhy. Není se čemu divit, jak se měl Deník možnost přesvědčit, na tábor totiž jezdí děti z celé republiky.

Uplynulou sobotu odpoledne mělo 55 účastníků na programu pozorování sluníčka. Počasí přálo, mraků bylo minimálně, a tak táboroví instruktoři na travnatou plochu před chatky donesli profesionální dalekohledy. Hlavní vedoucí Miloš Podařil (JAS) upozornil na to, že sledování sluníčka pomocí obyčejného dalekohledu přímo je nebezpečné pro oči a poté jim vysvětlil, co mohou na sluníčku vidět. Na závěr položil dětem několik otázek, na které chtěl slyšet odpovědi.

Jedním z nejaktivnějších účastníků diskuse byl i Marian Ray z Hodonic u Bechyně, který na tábor přijel už pošesté. „Když jsem sem jel poprvé, chtěl jsem se dozvědět, jak to ve vesmíru chodí, jestli je nekonečný, jestli v něm jsou mimozemšťané a teď už je to pro mě každoroční neodmyslitelná rutina," zamyslel se nad svými astronomickými začátky zvídavý mladík.

Rodiče prý mu kupují o astronomii knihy, a dokonce dostal také dalekohled. „Nejraději mám noční oblohu. To si s kamarádem vezmeme deku, jdeme za vesnici na louku, kde si ji rozložíme a jenom koukáme na oblohu," prozradil nejoblíbenější činnost Marian, který nedávno našel na noční obloze planetu Saturn a někdy prý je dobře vidět i Venuše.

Naopak poprvé je letos na táboře, který začal minulou středu a potrvá až do úterý 30. července, Adam Šustr z Nemojova u Pelhřimova. Jemu učarovala návštěva hvězdárny, proto se začal o astronomii více zajímat. „Moc se mi líbilo, když jsme byli se školou ve hvězdárně. Chtěl bych tady proto poznat hvězdy a souhvězdí a další život na obloze. Moc se mi tu líbí, takže příští rok pojedu znovu," má jasno v táborovém programu na další roky Adam.

Machři v oboru

Děti se na astronomický tábor rády vrací. Každoročně proto organizátoři nemusí řešit, že tábor nenaplní. „Opravdu by se nám asi podařilo naplnit ještě jeden tábor, ale všichni vedoucí se tomu věnujeme ve volném čase a bereme si na to dovolenou, takže je to asi nemožné," potvrdil velký zájem ze strany dětí hlavní organizátor Miloš Podařil. Každý rok zvou pořadatelé na tábor hosta z oboru. V minulosti tak například tábor navštívil známý česká astronom a astrofyzik Jiří Grygar. Letos přijede Petr Horálek z úpické hvězdárny, který je šéfredaktorem webu astro.cz.

K dispozici jsou dětem ty nejlepší přístroje. „Máme vypůjčené dalekohledy z brněnské a úpické hvězdárny a nějaké přístroje nám půjčilo Vysoké učení technické v Brně," zmínil závěrem Podařil.

Kromě astronomie se ovšem děti baví i sportovním zápolením a nechybí ani celotáborová hra. Ta se nese v recesistickém duchu seriálu Návštěvníci. Děti se tak vrací do minulosti, hledají indicie a informace, aby zachránily svět budoucnosti.