Značky nyní v obou směrech přibydou mezi 21. a 90. kilometrem, a zejména pak mezi 112. a 141. kilometrem.

„Znamená to plošný zákaz předjíždění vyjma míst, kde je více než dva jízdní pruhy, typicky je tam stoupání,“ uvedl mluvčí Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) Jan Rýdl s tím, že ve směru na Prahu mohou kamiony předjíždět na osmadvaceti kilometrech, na Brno na osmatřiceti.

Zdroj: Deník/Martin Singr

Mezi hranicemi kraje a Humpolcem a mezi Jihlavou a Velkým Meziříčím silničáři v druhé etapě rozmístí zhruba dvě stě padesát značek, což je podobný počet jako v první etapě instalace. „V května firma osadí všechny dopravní značky z první etapy do trvalého zapuštění, v drtivé většině jsou to betonové patky,“ řekl Rýdl.

Práce na dálnici přiblížil Lukáš Vonderka z firmy Zlínmark. „Během prvních čtrnácti dnů provedeme výkopy a osazení základových konstrukcí, během dalších čtrnácti dnů bychom měli osazovat samotné značky,“ popsal Lukáš Vonderka.

Stále více nových trolejbusů jezdí ulicemi Jihlavy. Příští rok přijede dalších dvanáct.
Nový e-shop, tratě i vozy. Co na novinky v jihlavské MHD říkáte?

U značek na krajnici budou omezení pro řidiče jen v odstavném pruhu, u značek ve středním dělicím pásu bude potřeba uzavřít rychlý pruh. „Vytipovali jsme víkendy a doby mimo dopravní špičku, budeme se snažit dopravu omezit co nejméně,“ řekl Vonderka.

Mluvčí ŘSD již dříve nezapomněl zmínit, že plošný zákaz předjíždění kamionů už platí i bez zákazových značek. „Zákon říká, že řidič nákladního vozidla nad sedm a půl tuny a delší než dvanáct metrů nesmí předjíždět, pokud ohrozí nebo omezí vozidla jedoucí za ním. V okamžiku, kdy na D1 začne předjíždět kamion, tak to automaticky udělá, a tím se dopouští přestupku,“ oznámil Rýdl.

Za porušení zákazu lze uložit pokutu za pět tisíc pět set korun a hříšník přijde šest trestných bodů. „Od 1. ledna do 26. dubna 2024 uložili policisté dálničního oddělení Velký Beranov 757 pokut v příkazním řízení za 3 509 000 korun a čtyři porušení oznámili správnímu orgánu,“ sdělila policejní mluvčí Dana Čírtková.

Cvičení složek integrovanéhé záchranného systému v areálu bývalých pístovských kasáren v roce  2018.
Armáda se chce vrátit do areálu pístovských kasáren, Jihlava souhlasí

Za stejnou dobu pak ještě uložili policisté oddělení silničního dohledu 178 pokut v příkazním řízení za 886 000 korun a dvě porušení oznámili správnímu orgánu.

Kromě dálnice D1 budou letos značky zakazující předjíždění kamionů také na D2, D8 a D11. „Některé již zčásti osazené jsou,“ uzavřel Rýdl.