Bohumil Norek je kastelánem telčského zámku už řadu let. Tuto profesi „zdědil“ po svém otci. I když se snaží moc na veřejnosti nevystupovat a zůstat spíše v pozadí, před filmovou kamerou ho už diváci viděli.

V jednom snímku si zahrál už jako malý kluk. Před pár lety se před kameru postavil znovu. Ve filmu Alice Nellis Výlet si zahrál sám sebe.
Nejen na filmaře přišla řeč v rohovoru. Kastelána Norka jsme se ptali na to, zda zámek opět může uspět v anketě Národního památkového ústavu a návštěvníků zpřístupněných památek O nejpohádkovější a nejoblíbenější hrad nebo zámek.

Telč se bije o první místo se zámkem v Hradci nad Moravicí (Hlasování probíhá na této internetové adrese).

Proč by měla být Telč nejpohádkovějším zámkem?

Třeba proto, že se zde natáčelo hodně pohádek a filmů. Těch filmů je tak 40 až 50, pohádek potom asi deset až patnáct. Musím ale podotknout, že každý člověk má nejpohádkovější místo někde jinde.

Jaké jsou nejvýznamnější pohádky a filmy, které se v Telči natáčely?

Určitě je to Pyšná princezna, která byla první. Pak nabíhaly jiné a jiné. Významné jsou například Až přijde kocour, Jak se budí princezny, Z pekla štěstí nebo O ztracené lásce.

Kdy tu byli filmaři naposledy?

To už je poměrně dlouho, v roce 2006. To zde Juraj Jakubisko natáčel velkofilm Bathory. Nyní se sem ale chystá filmový štáb znovu.

Co se zde bude točit?

Pohádka Dům U Zlatého úsvitu. Filmaři mají točit například ve starém hradě, v pivovaře a ve sklepení.

Takže samá filmově známá místa.

Už víme, co filmařům nabídnout. Ve sklepení se například natáčela většina historických filmů. Telčský zámek má při natáčení jednu velkou výhodu. Když zde chce někdo něco točit, nemusí dělat žádné velké úpravy. Stačí jen například zakrýt vypínače.