„Zámek Telč se po padesáti letech dočkal rozsáhlé památkové obnovy, která mimo jiné přinesla restaurování renesanční kaple a Rytířského sálu s jedinečným kazetovým stropem a unikátní iluzivní podlahou z umělého kamene. Přidanou hodnotou obnovy je zpřístupnění veřejnosti doposud utajených prostor bývalého zámeckého pivovaru se sýpkou a především vznik zámeckého muzea s celoročním provozem,“ uvedla generální ředitelka Národního památkového ústavu Naďa Goryczková.

Zámek turisty láká na nové prohlídkové trasy. Ve druhém patře jižního paláce to je expozice Zámecké muzeum, kde návštěvníci najdou i prostory bývalých hostinských pokojů s výhledem na náměstí. Jedním z vystavených předmětů je posmrtný obraz Zachariáše z Hradce, který byl dlouho považován za ztracený a podařilo se ho v nedávné době objevit v muzeu ve Slavonicích. Prohlídka muzea končí pohledem z výšky, z oratoře kaple Všech svatých, na mramorový náhrobek Zachariáše a jeho manželky Kateřiny.

Vyklizený stadion před demolicí.
Stavbu nové jihlavské arény podpoří třísetmilionová dotace. Stadion je vyklizený

Nové prohlídkové trasy budou zpřístupněny od pátku 28. července, provoz bude celoroční.

Stavební práce se rozběhly v únoru 2020. Náročný projekt zahrnoval obnovu vybraných částí zámeckého areálu včetně jejich interiérů.

„Veřejnost se může těšit nejenom na zrevitalizované interiéry, ale také na zrestaurované historické předměty a na úpravy v exteriéru. Všechny tyto novinky jistě přivítají nejenom návštěvníci, ale také filmaři. Zámek Telč dlouhodobě patří mezi nejoblíbenější a nejvyhledávanější natáčecí lokality,“ řekl ministr kultury Martin Baxa.

Operační systém Da Vinci XI v jihlavské nemocnici se nezastaví.
Operace bez dotyku lékaře. Robot v Jihlavě provedl první rekonstrukční zákrok

Nově zpřístupněným prostorem je depozitář v bývalém hradním pivovaru. „Zde na návštěvníky čeká expozice Poklady za oponou, která je mimo jiné seznámí s procesem restaurování a preventivní péče i s unikátními předměty, které byly před zraky veřejnosti doposud skryty. Jedním z pokladů je renesanční žertovné křeslo s tajným mechanismem, které svého uživatele uvězní. Památkáři nechali vyrobit jeho kopii, kterou si zájemci budou moci vyzkoušet,“ popsala mluvčí Národního památkového ústavu Markéta Slabová.

Zdroj: Deník/Zuzana Musilová

Turisty potěší i nové návštěvnické centrum s pokladnou a prodejnou suvenýrů, které vzniklo v bývalé černé kuchyni. „Při rekonstrukci těchto prostor památkáři našli renesanční nástěnnou malbu jelena v životní velikosti. Malbu sňali ze zdi, přenesli na desku a počítá se s jejím vystavením v infocentru,“ uvedla tisková mluvčí Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích Markéta Slabová.

Tím ale výčet novinek nekončí. „Kromě revitalizace renesančních interiérů bylo zrestaurováno na tři sta předmětů. Památkáři nezapomněli ani na zámeckou zahradu, která je oblíbeným místem filmařů. V arkádách došlo k obnově omítek a zrestaurování zaniklých maleb, obnovena byla původní síť cest. Prostor zahrady oživuje zprovozněná kašna, dodala mluvčí.