Společnost Abrex zde vybudovala unikátní muzeum autíček s více jak deseti tisíci modely. Dnes v 9 hodin dopoledne se muzeum otevírá široké veřejnosti.

„V muzeu jsou k vidění modely od roku 1910, tedy od období Rakouska-Uherska do současnosti. Většina modelů je vyrobená firmami z České republiky Kromě modelů naší firmy jsou zde k vidění modely ještě asi od dalších dvaceti firem," uvedl majitel společnosti Radek Bukovský.

Nechybělo ovšem mnoho a muzeum mohlo stát úplně někde jinde. Firma už měla rezervační smlouvu na objekt u Kutné Hory, ale nakonec z toho sešlo. „Jsme za to rádi, protože už když jsme před lety přijížděli do Příseky a viděli jsme zámek zdálky, tak bylo prakticky rozhodnuto. Něco takového jsme si představovali," uvedl Bukovský.

Majitel je sběratel

Podle něj je Příseka ideální i svou polohou uprostřed České republiky. „Ze všech světových stran je to přibližně stejně daleko," dodal majitel.
A proč zrovna muzeum autíček? „Naše společnost vyrábí modely aut a všichni, co jsme v Abrexu, máme k autíčkům nějaký vztah. Sbírali jsme je, nebo sbíráme," zdůvodnil Bukovský.

Dle svých slov si splnil dětský sen. Jako malý prý ještě neuměl ocenit hodnotu autíček, ale když si jednou jako osmiletý nesl domů model z tuzexu, rozhodl se, že až bude velký, tak bude dělat modely škodovek. A to se mu nyní splnilo. Firma Abrex vystavuje na zámku v Přísece dva tisíce svých modelů. Plánují, že ročně si do muzea najde cestu kolem 70 tisíc návštěvníků.

Otevřeno bude každý den. Ve všední den od 10 do 18 hodin, o víkendu od 9 do 19 hodin. Vstupné je pro dospělé 70 korun, pro děti 35 a rodinné vstupné vychází na 185 korun. „Na rodinné vstupné může jít až pět dětí," vysvětlil Tomáš Bartušek, jednatel Abrexu. Obyvatelé Příseky mají vstupné zdarma.

Celá sbírka patří firmě Abrex a cena některých  modelů jde i do statisíců. „Například model černé Tatry 613 firmy Ites. Režim rozhodl, že se černá nesmí vyrábět pro děti, takže bylo jen pár kousků," uvedl majitel společnosti Bukovský.

Zámek firma Abrex opravila s pomocí dotace z Regionálního operačního programu Jihovýchod. Ten přispěl sedmadvaceti miliony korun, celý  projekt stál třiašedesát milionů korun.