Až tři sta milionů. To je částka, kterou by rádi získali památkáři od Evropské unie na opravu zámku v Telči. Když se grand podaří získat, vznikne v budově například nové infocentrum a v parku přírodní amfiteátr. Prostory zámku se mají i lépe přizpůsobit výchovným, vzdělávacím a kulturním aktivitám.

„Na revitalizaci kulturních památek je možné z Bruselu získat až sto milionů. Telčský zámek je ale zapsaný na seznamu památek UNESCO, na něž je možné čerpat dotaci až tři sta milionů. Telč by se tak během pěti až deseti let mohla stát standardní památkou UNESCO i co se týká zákaznického servisu," uvedl Petr Pavelec, ředitel Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích, který telčský zámek spravuje.

Cílem revitalizace zámku v Telči je zkvalitnění technické a návštěvnické infrastruktury, která by odpovídala prestižnímu statusu památky UNESCO. „Přestože je zámek na tomto seznamu, v porovnání s ostatními památkami i ve světě nedosahuje zákaznický servis takové míry, jaké by měl či mohl," doplnil Pavelec.

Kromě zmíněných změn by zámek čekala také revitalizace dvou prohlídkových tras, z nichž jedna by fungovala po celý rok. Doposud bylo možné zámek navštívit pouze v období od dubna do října.

Zrestaurována bude také umělecká výzdoba interiérů, jako malby, sgrafita, tapety, truhlářské a kamenosochařské prvky. Dojít má také na restaurování fasád hlavních palácových budov a kaple. Změnám neujde ani zámecký park, kde by měl být zprovozněn zámecký skleník. Tam by poté návštěvníci mohli obdivovat plodiny pěstované v renesančním období.

Žádost o grand je zatím v jednání. Když se ji památkářům podaří sestavit a odeslat do března 2016 a výběrové řízení na firmu, která zámek zrekonstruuje, se uskuteční v rozumném čase, mohly by opravy začít již v roce 2016 či 2017. „Zrekonstruované prostory by přitáhly i více filmařů. Ti jsou pro nás velkým zdrojem zisku," uvedl kastelán zámku Bohumil Norek.

Z prostor zámku by poté pravděpodobně zmizely expozice Muzea Vysočiny Jihlava. Tyto místnosti by se totiž měly využít pro muzeum zámku, ve kterém by návštěvníci nalezli cenné předměty z Telče. Ty jsou nyní ukryty před zraky veřejnosti v depozitáři.

Ivana Holzbauerová