„Pokud by se nám podařilo dotaci získat, zimní prohlídková trasa by se spojila s dalšími úpravami areálu, například s obnovou fasád, restaurováním interiérů, přebudováním návštěvnického centra a zpřístupněním teras a středověké části," popisuje Petr Pavelec, ředitel Územní památkové správy Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích, pod kterou telčská památka spadá.

Cílem by byl jak větší návštěvnický komfort, tak pozvednutí úrovně památky. „Naším ideálem je dostat zámek v Telči na úroveň dalších památek na seznamu světového dědictví, jako je třeba Český Krumlov," dodává Pavelec.

Na telčském projektu momentálně pracuje asi osmičlenný tým specialistů z řad pracovníků národního památkového ústavu, expertů památkové péče a několika externistů. Deadline přihlášek je v březnu 2016.

I kdyby se dotaci získat nepodařilo, Pavelec si za celoročním provozem zámku stojí. Ten by podle jeho slov bylo reálné financovat i z vlastních zdrojů bez pomoci dotací. 
O tom, že by o celoroční prohlídkové trasy zájem byl, svědčí vysoká čísla návštěvnosti zámku i města a jeho okolí.

„Zámek loni navštívilo téměř sto tisíc návštěvníků, do informačního centra zavítalo devětapadesát tisíc lidí 
a více než pět tisíc jich vystoupalo na rozhlednu Oslednici. Podzemí města, otevřené až od září, si prohlédlo patnáct set návštěvníků," říká Petr Mach z Informačního centra města Telč.

Telčský zámek o prázdninách nabízí řadu aktivit. Novinkou jsou například kavalírské prohlídky pro děti. Už za několik dní se spolu s náměstím Zachariáše z Hradce stane hlavním dějištěm festivalu Prázdniny v Telči. Na konci července na zámku bude k vidění i výstava fuchsií 
a dalším překvapením budou po čas festivalu i takzvané oživlé sochy.

Historické centrum města, včetně telčského zámku, je na seznamu památek UNESCO již od roku 1992.