A co dál můžeme pozorovat? Stáda pasoucího se skotu a koní. Lesy plné hub. Není vzácností, že se vám před autem projde i několik srnek a při troše štěstí i liška a další obyvatelé rozsáhlých lesů. Vysočina není přece pouze Jihlava, Humpolec, možná i Telč a jiná známá města, ležící na hlavních trasách našich letních cest.

UKRYTÉ V KOPCÍCH

Ke koloritu Vysočiny patří odjakživa i malebné vesnice, ukryté v kopcovité krajině Vysočiny. Ve většině takových vesniček objevíte i kus zachované historie. Ale nechybí ani upravená náves 
a spousta dětí, hrajících si za slunného dne na nově zbudovaných hřištích. Obce zde žijí plnohodnotným životem, který by jim mnohdy mohla větší města závidět. Když nastane nějaká významná událost, zúčastní se jí společně všichni obyvatelé, jako jedna velká rodina.

Mezi takové obce patří jistě i Jiřín se svými necelými 150 obyvateli. Tato malá obec, která je místní částí Vyskytné nad Jihlavou, se nachází asi deset kilometrů od Jihlavy, je ukryta v kopcích mezi hlavními silnicemi na Humpolec a Pelhřimov.

POSLECH HUDBY

A co vylákalo v sobotním odpoledni asi 250 obyvatel vesnice a blízkého okolí na náves? Aby společně poseděli ve stínu starých lip se džbánkem limonády či piva.
K dobrému poslechu zde vyhrávala jihočeská hasičská kapela Božejáci.

Následující neděle byla 
ve znamení slunečného dne 
a místní poutě. V nově otevřeném sále v Hostinci Pod Lípou ve Vyskytné nad Jihlavou byl pro všechny příchozí připraven pouťový koncert.
Několika snímky bych vám chtěl přiblížit nejen sobotní den, ale hlavně život a kouzlo těchto vesnic.

Když Bůh a redakce dovolí, rád bych v poznávání dalších míst Vysočiny pokračoval. Naše země je přece tak krásná.

Stanislav Bartoň, Zbilidy