Problém řeší i Česká inspekce životního prostředí a její právníci.

„Inspektoři situaci přirovnali k havárii či nouzovému stavu. Zápach z bioplynové stanice je běžně cítit v jedné z obecních částí. Teď to ale zasahuje celou obec," uvedla starostka Větrného Jeníkova Martina Lisová.

Vedení městyse diskutuje s inspekcí o tom, jak se lze v takové situaci bránit. „Budeme firmu žádat, aby digestát uskladnili jinde, za což budou muset zaplatit, nebo ať ho opět uzavřou pod kopuli. Pokud se tak nestane, budeme požadovat finanční kompenzaci," řekla Lisová.

Firma Zevar, která bioplynovou stanici ve Větrném Jeníkově vlastní, vedení městyse informovala, že jim praskla kopule, která digestát zakrývá a zabraňuje úniku zápachu. Nádrž prý proto přikryli plachtou. Kvůli poruše středového sloupu, který ale digestát míchá, musela být odkryta a digestát promíchán.

Zástupci Zevaru se Deníku odmítli k problému vyjádřit, ale městysi ve středu zaslali oznámení: „Servisní společnost přistoupila k další fázi opravy celkového provozu bioplynové stanice, a to tak, že se začala rozmíchávat skladovací nádrž. Z důvodu separace digestátu se dnes začalo opět rozmíchávat. To bude mít za následek zápach." Větrnému Jeníkovu se nelíbí i to, že firma o problému informuje, až když se zápach začne šířit.

Digestát prý v poškozené nádrži bude firma uchovávat až do půli března, takže městysi hrozí, že problém jen tak neustane. Není to navíc první podobný problém.

IVANA HOLZBAUEROVÁ