Už minulý rok v srpnu si nechali vypracovat hydrologický posudek. V něm se jako opatření navrhuje provést úpravy na okolních pozemcích, které patří městu. Zatím se ale stále nic neděje. Teď museli přikoupit i druhé čerpadlo. Voda stále nemizí.

„Místo toho, abychom trávili zasloužený víkend, motáme se kolem vody. Čerpadlo umíme v domě obsluhovat pouze tři. Co až tady někdo z nás nebude? V posledním patře máme slepého mládence a paní po operaci, bez výtahu jsme nahraní. Hrozí úraz proudem,“ stěžuje si místopředseda sdružení vlastníků Mojmír Sedláček.

Jak se město k obyvatelům domu zachová, se uvidí příští měsíc, kdy zastupitelé budou projednávat schválení rozpočtu investic.

„Kapitálový rozpočet je připravený. Je to akce asi za 185 tisíc korun. Jakmile se vše schválí, začne se realizovat,“ vyjádřil se první náměstek primátora Radek Vovsík (ODS).

Jeho slova potvrdil i mluvčí jihlavské radnice Radek Tulis: „O problému víme, řeší se minimálně od minulého roku. Magistrát je připraven udělat u domu drenáž. Nyní se čeká už jen na schválení rozpočtu investic. Pozemek, na kterém drenáž necháme udělat, je v majetku města. Odhad nákladů je asi 185 tisíc korun.“

Podle něj přišel hydrogeologický průzkum na to, že se k tomuto domu stahuje voda z poměrně velké oblasti - až od stanice pohonných hmot v Žižkově ulici. Dosud se voda zřejmě vstřebávala nebo ji odvedla kanalizace, po odstranění armádních objektů ale nastal problém s vodou ve sklepě domu.

„Od města požadujeme pouze to, aby odvedlo spodní vody tak, jak je to dáno zákonem. Od té doby, co se zbouraly kasárny, je situace horší. Voda se objevuje při každém tání. Jsme zoufalí,“ potvrzuje Mojmír Sedláček.

Po demolici armádních budov voda zůstává na pozemku a vsakuje se do země a stahuje se do dnes už zřejmě nefunkčního topného kanálu. Dříve byla dešťová voda z okapů domů sváděna do kanalizace.

„Voda už nás stála nemalé peníze. Za posudek jsme zaplatili devatenáct tisíc, k tomu dvě čerpadla a energie. Na víc prostě nemáme. Dokud voda neodteče, ani nemůžeme začít s opravami, navíc by byly zbytečné,“ posmutněl místopředseda.