Je středa dopoledne a v turistické chatě pod vrcholem Čeřínku je rušno. Vedoucí Zdeněk Vlček je v jednom kole. Točí pivo, roznáší obědy, občas prohodí pár slov s hosty. Po budově i po venku pobíhá dvacítka malých sportovců z Havlíčkobrodska, kteří tu jsou na letním soustředění. Ve společenské místnosti čekají na oběd další z ubytovaných hostů. Občerstvit se přicházejí i cyklisté, kteří to přes Čeřínek vzali na Křemešník.

Je vidět, že tak trochu zapomenutá turistická chata i celý přírodní park Čeřínek se znovu probouzí k životu. Své o tom ví i Zdeněk Vlček, který chatu v majetku klubu českých turistů Čeřínek provozuje od loňského podzimu. „Jsem tu necelý rok a zájem klientů postupně narůstá. Turisté se za poslední roky z Čeřínku bohužel ve velkém vytratili, hodně to tady upadlo, jedním z důvodů bylo například i zrušení autobusové linky do Hutí. Zdá se, že nyní se blýská na lepší časy. Chtěl bych pokračovat v tom, co dělám, co nejvíce to tady oživit a dát tomuto místu duši," přiblížil situaci na jednom z nejvyšších kopců Jihlavska Zdeněk Vlček, který pochází z nedaleké Dolní Cerekve.

Hosty ubytovacího zařízení na Čeřínku jsou hlavně rodiny s dětmi, sem tam přijede sportovní klub nebo oddíl na soustředění. „Na občerstvení se tu zastaví samozřejmě i cyklisté a turisté, kteří mají cestu kolem. Je to tady hodně nevyzpytatelné. Jeden den je tu frmol, že se nezastavím, druhý den tu třeba není vůbec nikdo," doplnil Vlček.

V chatě na Čeřínku nyní pobývá i dvacet dětí ze sportovního oddílu gymnastiky a zumby při Základní škole Štáflova v Havlíčkově Brodě. „O této možnosti jsme se dozvěděli úplně náhodou přes známé z Jihlavy. Jinak já jsem na Čeřínku byla kdysi na sjezdovce, takže mi tohle místo není úplně neznámé, ale letní pobyt tu trávím úplně poprvé. Musím říct, že jsme všichni spokojeni a vypadá to, že se sem na podzim, kdy máme víkendové soustředění, opět vrátíme," řekla vedoucí Monika Velíšková.

Na Čeřínek včera zajeli i cyklisté z Třebíče. „Teď jedeme z Třeště a na Čeřínku jsme úplně poprvé. Asi zajdeme na nějaké jídlo a pití a budeme pokračovat dál na Křemešník," uvedla Iva Mejzlíková.

Přírodní park nedaleko Kostelce ožije už o nadcházejícím víkendu. V sobotu se na Čeřínku koná veřejný závod horských kol a v areálu u turistické chaty i přidružený hudební festival. Vystoupí skupiny jako Divokej Bill revival, Imodium, Matahari nebo Indienami.

ZUZANA MUSILOVÁ