Fritz Popelak, jihlavský starosta na přelomu devatenáctého a dvacátého století, nebo Karl Löw, továrník, který by se dal nazvat helenínským Baťou. To jsou jména jihlavských významných osobností, které jsou pohřbeny na jihlavském ústřední hřbitově.

Svíček, věnců nebo květin se však jejich hroby oproti těm ostatním ve spojitosti s Dušičkami zřejmě nedočkají. Jedná se totiž o hroby zapomenuté. O jejich vzkříšení se však snaží skupina lidí, která se sdružuje ve Spolku pro starou Jihlavu.

„Helenínský továrník Löw, to byl takový mecenáš, takový menší Baťa. Stavěl sociální byty, školku, poštu, Helenín zkrátka pozvedl. Ten by si určitě zasloužil, aby se o jeho hrob pečovalo," řekl předseda spolku Vilém Wodák. Jak Karl Löw, tak i Fritz Popelak jsou dokonce čestnými občany Jihlavy. Löw se teprve jako osmnáctiletý seznámil s moderní textilní výrobu v Anglii, Francii a Belgii. Po návratu přebudoval a zmodernizoval staré provozy v Heleníně a Malém Beranově. Továrny vybavil moderními stroji. Produkce se později rozšířila také o módní zboží a dámskou konfekci, největší zisky však firmě přinášely dodávky pro armádu. Svého času pokrýval Löwův podnik celých 32 procent vojenské potřeby sukna a přikrývek v Rakousku-Uhersku. Zároveň úspěšně exportoval své výrobky na Balkán, do Orientu, Austrálie a Jižní Ameriky. Měl vlastní plynárnu a od roku 1918 i elektrárnu, která proudem zásobovala nejen textilky, ale také velkou část Jihlavy.

Popelak byl zase významný představitel německé liberální strany v Jihlavě, angažoval se především v citlivé otázce školství. Podle Wodáka jsou stavy hrobů těchto čestných občanů velmi špatné. „Upozorňoval jsem na to primátora. Teď čekám, až se situace po volbách uklidní, a pak začnu lobbovat u primátora nového. Příslib už máme, teď jde o to, jestli se uvolní peníze," uzavřel Vilém Wodák.

----------------

Na své blízké můžete zavzpomínat i ZDE