Muž z Prahy zemřel v jihlavské nemocnici, podle odborníků měl pravděpodobně krční infekci způsobenou bakterií Corynebacterium diphtheriae. „Pacient netrpěl žádným jiným závažným onemocněním, jednalo se o sportovce a aktivně žijícího seniora. Záškrt byl tedy pravděpodobně přímou příčinou úmrtí," uvedla zástupkyně vedoucího oddělení epidemiologie infekčních nemocí SZÚ Kateřina Fabiánová.

Ilustrační foto.
Hygienici odhalili záškrt na Vysočině. Muž se zřejmě nakazil od kočky nebo psa

Kvůli riziku nákazy podle SZÚ osoby, které se s mužem potkaly v nemocnici, kontaktovala Krajská hygienická stanice kraje Vysočina v Jihlavě. Muž měl trvalý pobyt hlášený v Praze, takže další šetření převzala Hygienická stanice Hlavního města Prahy. „Vyhledala kontakty nemocného a zajistila u nich protiepidemická opatření, a to včetně vyšetření. U úzkých kontaktů zajistila také podání antibiotické profylaxe," uvedl SZÚ.

V ČR se děti očkují proti záškrtu povinně a poslední dávku vakcíny dostanou mezi desátým a jedenáctým rokem života. Nejčastěji se záškrt projevuje jako těžká angína s šedavými pablánami, které vedou ke zúžení hrtanu i hltanu a dušení. Nemoc je podle SZÚ léčitelná běžně dostupnými antibiotiky, musí být ale lékařem odhalena včas.

Na Vysočině se záškrt objevil loni v květnu. Jednalo se o kožní formu nemoci, kteráse projevuje obvykle bolestivými otoky až vředy, špatně se hojícími lézemi. Šlo tehdy o druhý případ záškrtu na Vysočině během jedno roku.

Záškrt je bakteriální onemocnění. Způsobuje ho bakterie Corynebacterium diphtheriae, Corynebacterium ulcerans a Corynebaterium pseudotuberculosis, které produkují difterický toxin. Jsou primárně zvířecími infekcemi, ale mohou způsobit onemocnění i u lidí.

Kožní forma záškrtu se projevuje obvykle bolestivými otoky až vředy, špatně se hojícími lézemi. Onemocnění je nutné léčit antibiotiky.

Výskyt difterie u nás značně omezilo povinné plošné očkování, které začalo už v roce 1946. Až do roku 2022 nebylo toto onemocnění u nás zaznamenáno celých 27 let.

Zdroj: Krajská hyhienická stanice Vysočiny

Poslední případy před rokem 2022 se objevily v roce 1995, v letech 2022 a 2023 jich pak bylo celkem 12. Odborníci proto doporučují přeočkování ve 25 a ve 40 letech. „Vývoj znovu ukazuje na důležitost přeočkování proti záškrtu v dospělosti. S ohledem na rychle rostoucí počty případů černého kašle a zároveň stále aktuální možnost nákazy záškrtem je ideální nechat se přeočkovat v dospělosti trojkombinací, a to proti tetanu, černému kašli a záškrtu," uvedla ředitelka SZÚ Barbora Macková.

Kvůli obavám ze šíření černého kašle, kterého lékaři zaznamenali letos už téměř 1700 případů, je ale vakcín v současné době nedostatek. Například praktická lékařka Ludmila Bezdíčková na sociální síti X uvedla, že lékaři je nemohou od distributorů objednat. Znovu dostupné by podle ní měly být v dubnu či květnu. Zda se o zajištění vakcín podobně jako u nedostupných léků snaží ministerstvo zdravotnictví, ČTK zjišťuje.