Ve čtvrtek v deset hodin večer začala chrlit sníh všechna děla v Lukách nad Jihlavou, kde je jediná čtyřsedačková lanovka v kraji. V pátek ale některá z nich stála. „Jedou jen ta děla, která umí dělat sníh při mínus dvou stupních. Večer se musí ochladit, abychom zapnuli i ta další,“ vysvětlil provozovatel sjezdovky Petr Vaněk.

K zahájení provozu je potřeba ještě dva mrazivé dni a noci. „Tady v Lukách nám slezl téměř všechen sníh,“ smutnil Vaněk. Přesto nic nevzdává a plánuje, že v půlce příštího týdne by se mohla lanovka opět rozjet. Podobná situace je na Křemešníku, tam začalo zasněžování ještě o něco dříve než v Lukách.

Na Jihlavsku mohou lidé pozorovat chráněné a ohrožené ptáky.
Na Jihlavsku mohou lidé pozorovat chráněné a ohrožené ptáky

Přesto jsou na Žďársku a na Jihlavsku sjezdovky, kam lze o víkendu vyrazit. S jarním počasím úspěšně bojovali na Šacberku, kde se lyžuje stále. Je tam kolem půl metru sněhu. Ve vyhrazených hodinách jel vlek i v Novém Jimramově. Od pátku se opět lyžuje na Čeřínku, zatím na „čtyřstovce“. Pokud vše půjde dobře, o víkendu by si mohli lyžaři sjet i šest set metrů dlouhou sjezdovku. V sobotu se přidají známé lokality ze Žďárska, Harusův a Fajtův kopec.

Běžkaři pak mohou jezdit v jihlavském areálu Český mlýn, je tam šest set metrů dlouhý okruh pokrytý technickým sněhem. Ve Vysočina Aréně je k dispozici okruh nad tubusy, který je dlouhý bezmála dva a půl kilometru. Na stadion je pak vzhledem k zasněžování aktuálně vstup zakázaný.