Chce se například více otevřít veřejnosti. Na středu 6. listopadu si proto v Zastávce připravili besedu s Thomasem Graumannem – jedním z posledních Wintonových dětí.

„Thomas Graumann vypráví svůj životní příběh v kontextu událostí druhé světové války a prožitého holocaustu. Začátek besedy je v 18 hodin. Vstup je zdarma," řekla vedoucí Zastávky Petra Břečková.

V nové Zastávce byl slavnostně zahájen provoz teď ve středu, neoficiálně už však zařízení na novém místě funguje už několik týdnů. „Nové prostory, které jsou dvakrát větší než v původním sídle Zastávky v ulici Na Posvátné, nám otevírají nové možnosti. Díky této změně totiž můžeme rozšířit kapacitu zařízení i věkovou skupinu uživatelů, která je nově od 11 do 26 let," přiblížila novinky v Zastávce Břečková a doplnila: „V nových prostorách si totiž můžou najít své místo jak děti mladší, tak starší teenageři i mladí dospělí. Sociální služby jsou jim poskytovány bez rozdílu – všichni nás tedy mohou oslovit s žádostí o pomoc či radu v tíživé situaci."

Pracovníci Zastávky poskytují poradenství a podporu v oblastech rodiny, školy, práce, skupiny vrstevníků, partnerských vztahů, životního stylu, konfliktu se zákonem apod. Mimo jiné také zprostředkovávají kontakty na jiné odborné instituce, na které je vhodné se v konkrétní tíživé situaci obrátit.

„V rámci Zastávky nabízíme i různé preventivní aktivity, ať už formou besedy s různými odborníky, či sebezkušenostními programy pro skupiny nebo školní třídy. Pomáháme ve školní přípravě," informovala Břečková.

Nová zkušebna

A v neposlední řadě Zastávka umožňuje široké volnočasové vyžití. V Zastávce si zájemci mohou vyzkoušet nově vybavenou hudební zkušebnu nebo si zahrát deskové hry, fotbálek, vzdušný hokej, basketbal a ping pong. Připraveno je promítání filmů, výtvarné činnosti, fotografování, PC a internet, knihovnička.

Zastávka, která patří pod Oblastní charitu Jihlava, v Telči funguje tři roky. Za tu dobu se ukázalo, že má ve městě své pevné místo. Její služby využívají jak klienti ze sociálně slabých rodin, tak děti z dobře zabezpečených rodin.

ZUZANA MUSILOVÁ