Podle odpůrců by ale stavbou mostu byla poškozena pěkná příroda v údolí. Petici doposud podepsalo 1 783 lidí. Na pracovním setkání, které proběhlo minulý týden, se zastupitelé města dohodli, že stavba bude přeřazena z návrhu územního plánu do rezervy.

Do rezervy by měla přejít celá etapa plánovaného vnitřního okruhu mezi Znojemskou a Brtnickou ulicí, která má přecházet přes Sasovské údolí. „To znamená, že s její realizací se v dohledné době nepočítá," uvedl primátor Rudolf Chloupek.

Podle Marie Novákové ze spolku Zachraňte Sasovské údolí! ke změně postoje radnice napomohly podzimní komunální volby. „Samozřejmě jsme rádi, že to takhle dopadlo. Pro nás je to nějaká jistota, že v dohledné době se tam stavět nebude," řekla Nováková. Navrhovanou změnu v územní dokumentaci ale považuje za dílčí úspěch, podle ní je důležité prosadit stavbu další části obchvatu, aby v jihlavských ulicích ubylo kamionů.

Na tom, že by pro město mělo být prioritou dokončení vnějšího silničního obchvatu, který by umožnil vyvedení tranzitní dopravy, se minulý týden dohodli i zastupitelé. Důležitá podle nich bude ta část obchvatu, která by také dovolila proudit dopravě mezi výpadovými silnicemi na Znojmo a na Brtnici, ale ve větší vzdálenosti od města. Vnitřní okruh má sloužit ke zlepšení dopravní situace v centru Jihlavy. Nový územní plán by se měl schvalovat v půli letošního roku.