Navrhované investice jsou v hodnotě 68 milionů korun. Zastupitelé budou o investicích rozhodovat v jednom společném bodě.

Jedná se o investice do cyklostezek, hřišť, křižovatek, ale například i do veřejných záchodů nebo obnovy kaple.

Zde je krátký přehled vybraných investic:

• Obnova školních hřišť Základní školy Seifertova. Na projekt, jehož rozpočet je deset milionů korun, bude požádáno o dotaci z Evropské unie ve výši 85 procent. „Dotace je předjednána. Jde o sportovní školu, které chybí struktura," informoval primátor Jihlavy Jaroslav Vymazal (ODS). Kromě rekonstrukce hřišť obnova zahrnuje doplnění skladu sportovního náčiní, venkovního osvětlení, rozšíření kamerového systému, přístavby sociálního zařízení a místnosti správce a vybudování prostoru pro oddych.

• Služební auto pro městskou policii za 400 tisíc korun. „Jde o obměnu vozového parku městské policie. Strážníkům chybí terénní auto," přiblížil Vymazal.

• Výkup pozemků na letišti v Henčově. Jedná se o odkup pozemků od pozemkového fondu České republiky pro výstavbu letištní přistávací plochy. Jde o pozemky přibližně za deset milionů korun.

• Výkup pozemků od společnosti Tesco. Jde o pozemek v hodnotě 500 tisíc korun, který Jihlava potřebuje, aby mohla pokračovat v budování vnitřního okruhu města.

• Restaurování a obnova kaple Panny Marie v Heleníně. Celkové náklady jsou asi 900 tisíc korun. Kaple je stará přibližně sto let. Vzhledem ke skutečnosti, že nebyla nikdy v historii opravována a je situována na odlehlém místě, stala se v minulosti útočištěm vandalů.

• Výstavba WC v Kosmákově ulici. Vybudování veřejných WC se v Jihlavě zadrhlo nejprve na majetkoprávních vztazích, nyní na kanalizaci. „Pokud nám Svaz vodovodů a kanalizací vydá kanalizaci, tak by se projekt mohl zrealizovat v druhé polovině roku," doplnil primátor.

• Změny na křižovatce ulic Hradební Znojemská. Jde o zpracování projektové dokumentace pro preferenci hromadné, cyklistické a pěší dopravy v přetížené křižovatce za 350 tisíc korun. „Jak víte, je tam odbočovací pruh, zjistili jsme, že od křižovatky až nahoru na horizont u psychiatrické nemocnice se vejdou tři pruhy. My bychom chtěli, aby dva vedly směrem do města, přičemž ten krajní by byl víceúčelový, tedy pro městskou hromadnou dopravu, taxislužbu, záchrannou službu a pro cyklisty, tak jak je to ve větších městech," informoval Jaroslav Vymazal.

• Úprava chodníků na bezbariérové. Jde o chodníky u přechodů pro chodce na přibližně deseti většinou světelných křižovatkách. Rozpočet je čtyři miliony korun.

• Cyklostezky. Investice zahrnuje například cyklostezku, která vede od secesního mostu do Pávova. „Na vybudování této cyklostezky máme požadavky od firem v průmyslové zóně. Dále se tu nachází autokemp Pávov, takže tato cyklostezka má potenciál," přiblížil primátor.

• Propojovací chodník v Heleníně. Jde o propojení mezi ulicemi Stará cesta a Soukenická, tedy nové zástavby v Heleníně s Březinkami.