Instalaci závor potvrdila Deníku Renata Maierl za Kaufland. Bude to v příštím roce. „Konkrétní termín zatím ještě nemůžeme sdělit,“ dodala. Zákazníkům se to příliš nelíbí. Například Eva Janů novinku považuje za zbytečnou. „Snad nikdy jsem neviděla člověka, co by nechal auto u Kauflandu a šel na MHD. Akorát tu budou fronty a u výjezdu se budou povalovat stovky lístků,“ pokrčila rameny zákaznice. Parkoviště je podle ní dost velké a místo tam vždy je. Naopak vyjet je ve špičce podle ní oříšek a tento stav závora ještě zhorší. Ke změnám možná dojde i na opačném konci města.

O závorách uvažují například v prodejně Möbelix. Tam se už řada Jihlavanů setkala s namátkovou kontrolou účtenek. Ostraha tak zjišťovala, jestli řidič nakupoval v obchodě, nebo jen využil parkoviště a odešel třeba do nemocnice nebo na policii. „Změnu v přístupu k parkování na parkovišti před jihlavskou prodejnou zvažujeme,“ potvrdil marketingový manažer jihlavské prodejny Marek Šulc s tím, že omezení nepřijdou v následujících měsících.

Bývalý poslanec z Vysočiny Tomáš Fejfar zemřel, bylo mu 72 let
Zemřel bývalý poslanec Tomáš Fejfar. Je to pro mě šok, reagoval Vystrčil

U obou jihlavských obchodů Lidl přitom už závory jsou delší dobu. Zatímco ty v Jiráskově ulici bývají možná i kvůli blízkosti autobusového nádraží dole, na Okružní ulici jsou skoro vždy nahoře. Jinými slovy je tam parkování zdarma. „Prioritou zůstává zajištění dostatečného množství parkovacích míst pro naše zákazníky, a proto je instalace závor hodnocena v dlouhodobém horizontu kladně,“ sdělila mluvčí Iveta Barabášová.

Závory by z velké části řešily situaci u prodejny Albert v Brtnické ulici. Parkoviště kousek od centra tam řada řidičů využívá jako odstavné. „Náš hlavní zájem je pochopitelný, aby zákazníci naší prodejny mohli místa využívat a pohodlně zaparkovat po celou dobu svého nákupu,“ uvedla před pár dny firma. Otázka na řešení současné praxe ale zůstala nezodpovězená.

Slavnostní otevření jihlavského obchodního domu Citypark
KVÍZ: Jak dobře ho znáte? Citypark Jihlava dnes slaví 15 let od otevření

U dalších supermarketů zatím závory instalovat nechtějí. Iva Pavlousková za Tesco uvedla, že prioritou je pohodlí zákazníků. Tomáš Kubík z Penny Marketu považuje za dostatečné omezení dopravní značku, která umožňuje parkování pouze zákazníkům obchodu, a to maximálně na dvě hodiny.

Podle jihlavské radnice by však bylo chybou přeceňovat smysl odstavných parkovišť na kraji města. Lidé se totiž snaží dostat co nejblíž místu, kde pracují. Málokdo je ochotný nechávat auto na kraji Jihlavy, uvedl primátor Petr Ryška.

Zdroj: Deník/Martin Singr

Snahou radnice tak nyní je zaplnit volná místa ve městě. „Na Stoupách je pořád asi osmdesát míst, která jsou bezplatná a jsou prázdná. Těch deset nebo patnáct minut chůze přes Heulos do centra je pro lidi pořád daleko,“ pokrčil rameny primátor.

Podobný názor pak má i radní pro oblast dopravy David Beke. „Jihlava je specifická. Představa, že se udělají na polích za městem záchytná parkoviště a všichni přesednou do MHD, je naivní,“ řekl a pokračoval: „Jihlava musí podle mě mít ten systém trochu jiný, musí mít parkovací místa o menších kapacitách kolem vnitřního okruhu města.“ V praxi tak jde o vybudování více malých parkovacích ploch, odkud to bude pět minut pěšky do centra.

Závory u obchodů v Jihlavě:
- obě jihlavské prodejny Lidl mají na parkovištích instalované závory
- příští rok se k nim přidá Kaufland
- Tesco nebo Penny Market zatím k takovému kroku přistoupit nehodlají

Data nicméně ukazují, že nejvíce aut přijíždí do Jihlavy od Pelhřimova, Brtnice a od Havlíčkova Brodu. Na pelhřimovské výpadovce už parkoviště P+R je, zatím jediné v Jihlavě. „Máme vytipované, kde bychom udělali další záchytná parkoviště. Určitě s tím počítáme,“ ujistil Ryška.

To je ono - auto, které bude v Jihlavě monitorovat nejen modré zóny.
VIDEO: Nové monitorovací auto vjelo do ulic Jihlavy. Podívejte se, jak vypadá