„Ve Střížově by dle mého názoru měla školka být. Je tam hodně dětí a jsou od Brtnice daleko,“ uvedla starostka Brtnice Miroslava Švaříčková (ODS). Právě pod toto město Střížov spadá, ačkoliv je vzdálen vzdušnou čarou čtyři a půl kilometru, po silnici osm.

Současná situace, kdy je školka v prostorách bývalé fary, rovněž není ideální z důvodů potřebných velkých investic. „Není to naše budova a nemůžeme investovat z rozpočtu města do cizího majetku,“ vysvětlila starostka s tím, že na prodej farnost nepřistoupila.

Ačkoliv je ve hře stále i další možnost, a to najít jiný vhodný pozemek pro výstavbu, využita bude zřejmě stará patrová budova školy.Tu ale není možné přestavět a tak bude muset nejprve proběhnout demolice. Starostka plánuje, že se něco ze sutin ještě využije. „Máme hodně památkových objektů. Na těch stavbách staré cihly potřebujeme a draze nakupujeme,“ podotkla.

Největší překážkou v plánech pak je hlavní rozvod venkovního elektrického napětí, který je na budově bývalé školy. Radnice bude ráda, když se letos zvládne přepojení elektriky, případně i samotná demolice.

Náklady se odhadují minimálně na deset až dvacet milionů korun a zatím není jisté, jestli se podaří získat dotace. „Pustíme se do toho, i když nebude dotace. Jsme tady zvyklí, že děláme věci na etapy,“ podotkla Švaříčková.

Studie nové školky je již zpracovaná a v případě, že bude akceptována orgány města a Osadním výborem Střížov, bude součástí projektu i zahrada. Počítá se rovněž s parkovištěm a hřištěm, aby děti měly předepsaný komfort. Naopak třeba kuchyně v budově nebude, bude fungovat pouze přípravna jídla.