Festival Vysočina fest, Pivovarské kulturní léto nebo třeba jen živá hudba na zahrádkách jihlavských kaváren a spolu s nimi i další akce, které se konají pod širým nebem, mohou slavit vítězství. A to v boji proti nesmyslně nastaveným hlukovým limitům.

Novela, která vyjímá hluk z jednorázových venkovních kulturních akcí z působnosti zákona o ochraně veřejného zdraví, byla po více než roce diskusí schválena. „Mám z toho radost, konečně zvítězil zdravý rozum, všichni pořadatelé byli v nejistotě kvůli tomu, že porušují zákon," vyjádřil se náměstek primátora Jaromír Kalina. Právě on se v Jihlavě o rozjetí petice s názvem „Ne likvidaci pořádání kulturních akcí pod širým nebem" ještě předtím, než se stal náměstkem, zasadil.

Pro obří festivaly i malé kulturní akce je vítězství důležité každoročně totiž dostávali od Krajské hygienické stanice nestandardně vysoké pokuty za hluk, pro některé to často bylo i likvidační. Například pro Pivovarské kulturní léto. To se letos vůbec nekonalo a minulý rok bylo zrušeno, když bylo v plném proudu.

Organizátoři kulturních akcí se proto před časem spojili se všemi, kdo nesouhlasili s dosud nastavenými pravidly, umožňujícími svévolné udělování pokut v likvidační výši, a sepsali petici, která se proti zákonu v jeho předchozí podobě ohrazovala. Tu podepsalo přes 17 000 lidí. Změnu zákona podporovali také odborníci na hlukovou problematiku.

Na změně zákona má zásluhu poslanec Vít Kaňkovský, který připravil spolu s odborníky z Národní referenční laboratoře pro komunální hluk pozměňovací návrh, jenž byl přijat sněmovním zdravotním výborem a následně i na plénu Sněmovny. „Pevně věřím, že novela zákona, která nově dává pravomoc regulovat hluk z venkovních hudebních akcí městům a obcím, bude v praxi fungovat lépe, než dosavadní stav. Inspirovali jsme se podobným řešením z řady evropských zemí, kdy předpokládáme, že obce a města mají lepší přehled o konání hudebních akcí než hygienické stanice, a dokážou nastavit ve svých obcích takové podmínky, aby se na jedné straně venkovní hudební akce mohly konat a na druhé straně aby zatížení obyvatel hlukem bylo únosné," řekl Vít Kaňkovský.

Vedení jihlavské radnice nyní na hlukové vyhlášce pra-cuje. „Samospráva bude akce hodnotit individuálně, lidé se nemusejí bát, že bude vše povolené a nic nebude regulované," uzavřel Kalina.