Tragická smrt patnáctileté Petry z Dudína všechny zdrtila. Kamarádi a známí na ni zavzpomínali ve středu v podvečer na pietním setkání v jihlavské Ponorce, kde byla zřejmě naposledy viděna živá. „Sešlo se tady okolo osmdesáti lidí. Doprostřed parketu rozmístili svíčky a květiny, zahrála píseň Až mě andělé od Petra Spáleného. Bylo to velmi, velmi smutné, vše proběhlo v tichosti. Přátelé a známí chtěli na Petru zavzpomínat na Ponorce, protože se tady potkávali a trávili tu svůj volný čas. Bylo to symbolické," řekl provozovatel diskotéky Jan Štifter. A doplnil, že květiny a svíčky i s kondolencemi dovezli Petřini přátelé k domu v Dudíně, kde dívka bydlela s rodinou. „Zvažovali jsme, jestli na Ponorce pietní setkání udělat, nebo ne, ale nakonec jsme na to kývli. Nepřišlo nám to totiž úplně jako dobrý nápad. Bylo to svoláno přes Facebook a rozhodlo se o tom všem velmi rychle," sdělil provozovatel diskotéky.

Na škole zavlála smuteční vlajka

Na Základní škole T. G. Masaryka v Jihlavě, kam patnáctiletá Petra chodila do deváté třídy, vlaje smuteční vlajka. Před vchodem do budovy školy se ve čtvrtek odpoledne objevil zapálený kahánek. Jinak byl všude klid, žáci totiž mají velikonoční prázdniny.

„Všechny nás to zdrtilo, je to tragédie. Hlavně ty, kteří sami mají děti, to hodně zasáhlo. Víc už k tomu nemám co říct," řekl ve čtvrtek ředitel školy Petr Mouryc. Někteří Petřini spolužáci, včetně jejích kamarádek, tráví velikonoční prázdniny na plánovaném pobytu v Anglii.

Na sociální síti Facebook se nyní objevila i stránka věnovaná Petřině památce, kam lidé neustále vyjadřují soustrast rodině a jejím přátelům. A to i ti, kteří ji neznali. nebo jen od vidění. Na stránkách diskotéky Ponorka, která byla zpočátku se zmizením Petry hodně spojována, protože tam byla naposledy spatřena, se objevují také bouřlivé diskuse o tom, co vše se tu osudnou noc asi mohlo odehrát a kdo za tuto tragédii může. „Chtěl bych ještě jednou zdůraznit, že my s tragickou událostí nemáme nic společného. Ten, kterého nyní policie vyšetřuje, na diskotéku chodil, znali jsme ho od vidění. Ale tu noc, co se to stalo, tam nebyl. Petra se s ním znala, to už je jasné," uvedl provozovatel Ponorky. Smutek zavládl také v Dudíně, kde Petra bydlela. V centru Jihlavy je ještě možné zahlédnout plakáty, které Petřiny kamarádky a lidé z Ponorky vylepovali minulý týden, kdy ještě doufali, že se najde živá a zdravá.

ZUZANA MUSILOVÁ