Na chodníku ho zastavil muž a zeptal se ho, zda by mu nedal nějaké drobné na jídlo. Kvasnička mu odpověděl, že má pouze větší bankovky, ale jídlo mu klidně koupí.

Muž se v ten moment však začal vymlouvat. „Já to chci na rohlíky, tohle je moc drahé, to mi nekupujte.“

Chuť pomoci mladého Jihlavana začala postupně opouštět. Také nálada žebrajícího se otočila.

„Najednou obrátil a začal mi sprostě nadávat,“ popsal Kvasnička.

Podobní lidé, jako muž, na kterého mladík narazil, se nejčastěji shromaždují kolem obchodních domů. Výjimkou není ani největší nákupní komplex v krajském městě City Park.

Své o tom ví Markéta Vaňková z Jihlavy: „Kolikrát se mi už stalo, že když se známými stojíme před vchodem do City Parku a kouříme, přijde za námi pobuda a chce po nás cigaretu nebo peníze. Jakmile mu řekneme, že mu nic nedáme, začne být vulgární.“

Podle ní chtějí žebrající drobné na cigarety a alkohol. Najíst se údajně chodí k rychlému občerstvení, které je přímo v obchodním centru.

„Vybírají tam zbytky, co lidé nesnědí. Ty se nechávají na tácech a dávají se do regálu. Už kolikrát jsem viděla, jak to tam vybírají,“ popisuje Markéta Vaňková.

Strážníci nepokutují

Městská policie však nemá žádné zákonné prostředky, kterými by mohla loudily přímo za žebrání postihnout.

„Žebrota jako taková je pojem, který z právního řádu vymizel. Toto jednání může být posuzováno například jako veřejné pohoršení,“ vyjádřil se zástupce ředitele Městské policie Jihlava Stanislav Maštera.

A jak tedy nešvary s žebráky policie řeší? „S takovými lidmi se setkáváme, vykazujeme je z míst tak, aby neobtěžovali. Naštěstí v Jihlavě takových případů ještě není tolik,“ řekl zástupce. Podle něj ukládání pokut pro tyto lidi nemá moc velký smysl.