Spíše než pilot však Zeman může pomoci firmě v diplomatické rovině. Výrobce sportovních letadel se chce totiž dostat na perspektivní čínský trh. Podpora nejvyššího ústavního činitele jí k tomu může výrazně pomoci. „Politici dveře otevírají, podnikatelé do nich mají vstupovat. Po nedávné návštěvě Číny se otevřely dveře pro rychlejší odbyt a zajímavější export našich výrobků," řekl Zeman při debatě se zaměstnanci firmy Jihlavan airplanes. Podle něj bude Čína do pěti let zemí s největší ekonomikou.

„Jsem rád, že čínská strana souhlasila s mým návrhem na certifikaci jak letadel, tak leteckých motorů. Bez této certifikace bychom do Číny dodávat nemohli. Teď je řada tedy na vás, pane řediteli, a na firmě," poznamenal Zeman směrem k Igoru Stratilovi, majiteli podniku. Jihlavan airplanes patří akciové firmě Skyleader.

Společnost sice má certifikace pro Evropu a Spojené státy, ale ty Čína neuznává. Její úřady musí schválit vlastní, a to se zatím nestalo.

Na následné debatě se zaměstnanci potom také zazněl dotaz, jestli nehrozí, že pokud firma do Číny letadlo dodá, zda se nemusí obávat plagiátů.

„Čína nedávno vstoupila do Světové obchodní organizace (WTO), která je vázaná předpisy, které jí zakazují kopírovat letadla. Kvůli sportovním letadlům nebude riskovat vyloučení," myslí si Zeman.

Zaměstnance také zajímal prezidentův postoj k sankcím. Kvůli tomu, že jsme přistoupili k sankcím, má firma problém s odbytem právě v Rusku. „Je to znát. Máme horší přístup ke komponentům a zatímco do doby sankcí jsme tam prodávali 4 letadla ročně, tak od té doby ani jedno," potvrdil obchodní ředitel firmy Jiří Čermák. „Jsem odpůrcem sankcí. Snažím se, aby sankce do konce tohoto roku skončily. Evropská komise se shodla na kompromisu a měly by být ukončeny do konce ledna roku 2016. Tak snad se toho dožijeme," přeje si Zeman.

Na závěr debaty prezident převzal dar v podobě vyhlídkového letu nad Vysočinou letadlem firmy a za své letecké umění v simulátoru si vysloužil také čestný pilotní průkaz.

A jak působil na zaměstnance? „Vypadá jinak než před kamerou, ta zkresluje. Ale dalo se očekávat, že prezident bude v kondici jako vždy," uvedla zaměstnankyně Jiřina Radkovská. Kolegyně Věra Kubová přikyvovala a poznamenala, že před příjezdem se ve firmě uklízelo. To aby se prezident cítil dobře.