O budoucnosti Kuchyni v zastupitelstvu se poslední týden v krajském městě Vysočiny spekulovalo. Ve vzduchu visela možnost, že se podobně jako dříve lidovec Jaromír Kalina přidá k opozici a koalice tím reálně ztratí možnost cokoliv prosadit. Nakonec zastupitelstvo opouští. „Problémy, kvůli kterým jsem se rozhodl skončit v radě města, byly především problémy Fóra Jihlava, které už – jak paní primátorka nedávno sama podotkla – reálně neexistuje,“ zopakoval Kuchyňa.

Nadále si stojí za tím, že se zastupitelům zvoleným za Fórum Jihlava nedaří prosazovat původní vize a volební program. „Těžko může mít Fórum jednotnou pozici, když se neschází,“ nabídl pohled do zákulisí. Svou rezignaci na zastupitelský mandát považuje ze nejlepší řešení. „Nedokáži si představit, že bych dle koaliční smlouvy nadále hlasoval bezvýhradně pro všechny návrhy současné koalice, které dle mého názoru nejsou v souladu s vizí, kterou jsme voličům jako Fórum slibovali,“ vysvětlil.

Koaliční partneři mu po rezignaci vyčítali například to, že nezaujal postoj k Horácké multifunkční aréně. „Projekt Horácké multifunkční arény je krásný a se zimním stadionem se musí něco dělat, ale výstavbu arény v rozsahu, jaký město plánuje, vidím za současné ekonomické situace jako velké riziko nad jeho možnostmi,“ řekl svůj názor. Do mediální války s bývalými kolegy se nehodlá pouštět. „Myslím, že obrázek o fungování vedení města si může udělat každý občan sám,“ podotkl.

Libor Kuchyňa.
Na jihlavské radnici to jiskří. ODS a lidovci kritizují Kuchyňovu rezignaci

Podle lidovce Martina Laštovičky způsob rezignace na post radního a odůvodnění připomínalo zahájení kampaně do podzimních komunálních voleb. To Kuchyňa odmítl. „Že jsem předsedou STAN Jihlavsko není žádné tajemství. Starostové a nezávislí zaštítili kandidátku Fóra Jihlava a finančně přispěli na kampaň,“ připomněl odstupující zastupitel. V nadcházejících komunálních volbách se ani nehodlá ucházet o místo v čele kandidátky.

Kuchyňa rovněž upozorňuje, že primátorka Karolína Koubová oznámila odchod od Starostů, ale doposud neopustila krajský výbor hnutí STAN na Vysočině. „A tak, i když se k nám dostávají neoficiální zprávy z několika zdrojů o tom, že paní primátorka na podzim plánuje kandidaturu za jinou politickou stranu, má jako členka krajského výboru stále přístup ke všem strategickým informacím Starostů a nezávislých,“ upozornil.

Závěrem Kuchyňa poděkoval za podporu a pochopení, které se k němu po rezingaci na post radního dostaly. „Veřejného života se ve svém rodném městě budu účastnit dál. Osobně se cítím jako hrdý Jihlavák a aktivní soused ve svém městě a nikdo mi to nemůže zkazit,“ uzavřel.