Juliana Jirousová zemřela ve věku nedožitých 80 let. Narodila se a žila ve Staré Říši. Pocházela z nábožensky založené rodiny, proto nemohla jít studovat. Začala tedy malovat a malování se stalo jejím životním posláním. Tvořila zejména obrazy světců. Umělecké nadání zdědila po rodičích, akademickém malíři Otto Stritzkovi a malířce Marii Floriánové.

Část života strávila prací v psychiatrické léčebně v Havlíčkově Brodě, kde s pacienty malovala v rámci terapie. Poté šla za prací do Prahy, kde se potkala s budoucím manželem Martinem Ivanem Jirousem. Za aktivity v českém disentu byl Magor Jirous několikrát ve vězení, což ovlivnilo jejich společný život. Mají dvě dcery, Františku a Martu.

Jihlavská zoo. Oblíbený cíl turistů.
Vysočina jako cíl turistů: návštěvníků jezdí víc, v kraji tráví méně času

Společně si koupili zemědělskou usedlost v Prostředním Vydří, kterou Jirous využíval pro své aktivity. Jako politický vězeň si Jirous odseděl osm let, celé roky si psali a z jejich korespondence vyšla publikace v nakladatelství Torst 2015 nazvaná Ahoj můj miláčku.

Velká výstava Julianiných obrazů se konala v listopadu 2012 v pražské samizdatové knihovně Libri prohibiti. Dlouhá léta žila ve Staré Říši s dcerou Martou a její rodinou, na konci života se přestěhovala za dcerou Františkou do Prostředního Vydří. Ivan Martin Jirous zemřel v listopadu 2011.

Zdroj: Youtube