Za únor, čili za první měsíc fungování inovovaného systému úhrad poplatků za zdravotní péči, kraj Vysočina daroval pacientům jihlavské nemocnice přes milion korun.

„Copak my na pokladně, ale děvčata v lékárně, ty to mají horší,“ pokývla hlavou jedna z pokladních v jihlavském špitále.

Téměř stejnou sumu jako kraj, také mírně přes milion korun, si naopak jiní lidé odpustit nenechali.

Nejvíce peněz „proteče“ lékárnou a potom pokladnou kvůli úhradě pobytů v nemocnici. Pobyt je přitom potřeba uhrazovat i za zemřelé.

Fronta neodradila

V nemocniční lékárně se tvoří fronty. Pacienti museli například v úterý kolem deváté hodiny ráno čekat na vydání léku na recept i přes deset minut.

„U doktora bych poplatek zaplatila, ale v lékárně, když máme s manželem pět receptů, ne. To by bylo na nás důchodce dost,“ poznamenala seniorka Helena Páralová ze Salavic.

Lékárnice musí – stejně jako doktoři na nemocničních ambulancích nebo dámy na pokladně – vyplňovat formuláře pro kraj. Jen na základě podpisů se dá poplatek odpustit. „Chtějí po nás pořád jméno, příjmení, rodné číslo a podpis,“ potvrdila Parálová.

I za zemřelého je potřeba platit

„Poplatky by měly být zrušené. Každý člověk si přece platí sociální a zdravotní pojištění,“ namítla v jihlavské nemocnici Drahoslava Svobodová.

Tatínek oslovené ženy podle jejích slov zemřel v nemocnici. „Chtěli po nás pozůstalých, abychom ten poplatek za pobyt uhradili,“ uvedla Svobodová.

Ředitel jihlavské nemocnice Jan Procházka se k systému, který je nastaven zákony, nechtěl příliš vyjadřovat. „My jsme přijali systém, jak ho nastavil zřizovatel, tedy kraj Vysočina. Ten systém běží a zaměstnanci se zapracovali,“ uvedl Jan Procházka.

„Pro mě je jinak rozhodující stabilní právní prostředí v oblasti zdravotnictví,“ dodal ředitel.

Pokud jde o poplatky, jsou kraje a ministerstvo zdravotnictví v boji proti sobě. „Záležitost může skončit u soudu,“ připustil hejtman kraje Vysočina Jiří Běhounek.