„Iniciátorkou pietního aktu je rodilá Američanka Anne Newman s kořeny v Čechách. Její otec, Ernest Newman, se totiž narodil v Brně a jeho rodiče pocházeli z dlouhé linie českých židů,“ uvedla vedoucí odboru kultury třešťské radnice Romana Šťastná.

Část rodiny Anne Newman se zachránila útěkem do zahraničí, posledních osm členů rodiny, kteří zůstali v Třešti, zahynuli během pochodů smrti v Terezíně, Osvětim a Dachau.

„Albert, Hilbert, Eleonora a Petr Grünbergerovi a Charlota, Žofie, Norbert a Leo Meissnerovi,“ vyjmenovala členy dvou rodin Šťastná.
Pietní akt bude na náměstí začínat ve dvě hodiny odpoledne. „Přítomna bude jak Anne Newman, tak i rabín brněnské židovské obce Štěpán Menaš Kliment, člena zastupitelstva Židovské obce Brno Boris Barak Selinger a starosta města Třeště Vladislav Hynk,“ dodala Romana Šťastná.

Idea Kameny zmizelých vznikla v Německu. Smysl projektu spočívá v uctění a připomenutí památky obětí nacistické genocidy za druhé světové války. „Každá kostka je z betonu a na jedné ze stran je opatřena mosaznou tabulkou se jménem oběti. Ukládá se do dlažby chodníku před dům, v němž bydlel člověk určený k likvidaci, do míst, kterými denně procházel,“ přiblížil projekt garant projektu Boris Barak Selinger.