Třešť Projekt Na kole dětem, který podporuje onkologicky nemocné děti, není o slzách, ale o radosti. Alespoň to tvrdí hlavní aktér cyklotour a několikanásobný mistr světa na vysokém kole Josef Zimovčák, který s projektem spojil život před čtyřmi lety. Od té doby vždy deset dní v roce brázdí křížem krážem Českou republiku, aby na nutnost pomoci malým pacientům upozornil.

Cyklotour, která začala minulý čtvrtek, končí v sobotu na Velehradě. Zimovčák jede celou trasu dlouhou 1 505 kilometrů na vysokém kole. Ve středu se zastavil také na třešťském náměstí, kde sdělil své dojmy z cesty. „Vysočina je těžký soupeř, ale to není nic ve srovnání s tím, co prožívají lidé v rodinách, kde mají těžce nemocné děti," přiznal krátce po dojezdu do jedné ze zastávek v Třešti Josef Zimovčák.

Peníze, které se v rámci cyklotour vyberou, pomohou s rekondičními pobyty při léčbě dětí po onkologickém onemocnění. „Náš projekt je o radosti, nikoli o slzách. Chceme nejen upozornit na to, že je tu někdo, kdo potřebuje pomoci, ale také chceme ukázat na prevenci. Sport je totiž nejlepší prevence na všechno, může pomoci jak mentálně, tak fyzicky," myslí si Zimovčák.

V průběhu cest několikanásobného mistra vysokého kola překvapilo, kolik lidí má o cyklotour zájem. Loni se v průběhu vždy na několik kilometrů přidalo 3 500 lidí, letos má být číslo podobné.

Finálový dojezd je v sobotu na Velehradě. Zimovčák by si přál, aby s odkazem na příchod Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu dojelo v sobotu do cíle 1 150 lidí. Jako odkaz na rok příchodu věrozvěstů.

Během cesty z Aše projížděl také místy, která výrazně zasáhla povodňová vlna. „Voda je živel, ale takový je někdy život. Potkávali jsme velké množství lidí, kteří pracovali na odstraňování následků povodní, byli unavení a zaprášení, ale přesto se přidali k pomoci," ocenil přístup lidí i přes momentální starosti Zimovčák.

Spojit své jméno s charitativním projektem je podle něj největší vítězství v životě. „Na poháry časem usedne prach, na vítězství se zapomene, ale pomoc zůstává," dodal závěrem mistr vysokého kola.