Sociální demokraté, kteří do roku 2017 Vysočině vládli, jsou v krizi, které se prohlubuje. V letošních volbách získali na Vysočině 6,55 procent, v Pelhřimově dokonce atakovala desetiprocentní hranici. Na celorepublikové úrovni se ale nad pět procent nedostala a to znamená jediné – Jiří Běhounek, který loni po dvanácti letech opustil křeslo hejtmana, končí i jako poslanec.

Podobný příběh zažila na Vysočině Přísaha. Třebaže v kraji hranici pěti procent překročila, celostátní výsledky jedničku Karolínu Kubiskovou do sněmovny nepustí. Poslance už nebudou mít ani komunisté, přes pět procent se nedostali v republice ani v kraji. Na Vysočině přitom měli před čtyřmi lety 9,44 procent hlasů, propadli se tedy na polovinu. „Levice nejen v České republice, ale i v celé Evropě, ztrácí podporu voličů,“ okomentovala výsledek jednička na vysočinské kandidátce KSČM Josef Zahradníček.

Sněmovní volby 2021 na Vysočině
Spolu ovládlo tři okresy Vysočiny. Ve dvou dali voliči přednost hnutí ANO

Hnutí ANO nepomohla k výhře ani známá osobnost někdejšího generálního ředitele Hasičského záchranného sboru ČR Drahoslava Ryby v čele. Přesto bude mít hnutí v poslanecké sněmovně čtyři zástupce z Vysočiny. To je stejný počet jako po předchozích volbách, kde ANO získalo 28,63 procent hlasů. Na svém zůstává i SPD, post poslance obhájil předseda výboru pro bezpečnost Radek Koten.

Zklamání zavládlo také v Jihlavském pirátském centru. Strana, která měla v koalici se Starosty bojovat o vítězství, skončila s výrazným odstupem třetí. Podobně jako v republice, i na Vysočině voliči kroužkovali výrazně více kandidáty za STAN. Dvojka kandidátky Lukáš Vlček získal 8 072 preferenčních hlasů a míří do sněmovny. Jak už dříve avizoval, skončí proto na pozici náměstka hejtmana.

Odměna za poctivou práci

Do poslední chvíle marně doufal v postup také Miloň Slabý, čtyřka kandidátky s druhým nejvyšší počtem kroužků. Co se týká Pirátů, jejich lídryně Blanka Lednická byla v rámci kandidátky až šestá, před ní byli ještě Libor Kuchyňa, Karolína Koubová a Zdeněk Navrátil.

Naopak koalice složená z ODS, KDU-ČSL a TOP 09 může slavit. Zisk rovných osmadvacet procent je podstatně více, než kolik získaly strany jednotlivě v roce 2017 – ODS tehdy měla 9,92, KDU-ČSL 9,27 a TOP 09 3,86. Vítězství na Vysočině je podtržené nejvyšším počtem preferenčních hlasů pro lídra kandidátky Víta Kaňkovského, bylo jich 10 096. „Jsem rád, že voliči zaznamenali, že je v naší zemi potřeba udělat změnu,“ řekl Kaňkovský v sobotu večer ve volebním štábu.

Radost v táboře Spolu u Tří Knížat v Jihlavě
Sledování výsledků bylo pro koalici Spolu v Jihlavě jako Zátopkův běh

Do poslanecké sněmovny spolu s ním půjde Eva Decroix, Romana Bělohlávková a z pátého místa Martina Lisová. „Není téměř reálné, abych se do sněmovny dostala,“ řekla přitom po oznámení své kandidatury v čele „topky“ Deníku. Jednoznačně jde o odměnu za poctivou práci v předvolební kampani.

Mezi vítěze voleb lze na Vysočině zařadit také voliče. Volební účast se v průběžných výsledcích dlouho pohybovala nad sedmdesáti procenty, v samém závěru klesla, avšak i 68,93 procent je podstatně více než v roce 2017, tehdy to bylo zhruba o pět procent méně. Ve srovnání krajů byla na Vysočině druhá nejvyšší účast z celé republiky.

Výsledky voleb na Vysočině (všechny strany nad 2 %):

strana počet hlasů v procentech
Spolu - ODS, KDU-ČSL, TOP 09 77 631 28,00
ANO 2011 74 113 16,73
Piráti a Starostové   37 451 13,51
Svoboda a přímá demokracie   24 729 8,92
Česká str. sociákbě demokrat. 18 168  6,55
Přísaha Roberta Šlachty  14 504  5,23
Komunistická str. Čech a Moravy  12 959  4,67
Trikolora Svobodní Soukromníci  7 341 2,64