Ačkoliv se po zemích Evropské unie a několika dalších státech cestuje pouze s občanským průkazem, pasy jsou potřeba pořád. Obzvláště s blížícím se obdobím dovolených. Je dobré zkontrolovat si platnost dokladu v předstihu. „Pracovníci správního odboru jihlavského magistrátu se každoročně setkávají s nešťastnými klienty, kterým pokazila dovolenou formalita, neplatný cestovní doklad,“ potvrzuje Aneta Hrdličková z magistrátu, že je třeba myslet na vše.

Pokud budou lidé řešit vydání na poslední chvíli, dříve než za šest pracovních dní ho nedostanou. Navíc si připlatí, budou si muset připravit čtyři tisíce korun v případě dospělých osob a poloviční částku u dětí.

Kdo si platnost pasu pohlídá, ten zaplatí za nový cestovní doklad šest stovek v případě dospělých a sto korun u dětí. Zákonná lhůta je třicet dní, obvykle je ale pas vystaven za dva až tři týdny. „Kdo se chystá o prázdninách na dovolenou, má tedy nejvyšší čas si zkontrolovat doklady,“ upozornila Kateřina Škarková, vedoucí správního oddělení, které vydávání cestovních dokladů v Jihlavě zajišťuje.

Ilustrační foto.
Lidé na Vysočině bourají více než loni

Nepříjemně překvapení mohou ale být i cestující, kterým platnost pasu skončí pár dní po návratu z dovolené. „Zjistěte si u velvyslanectví daného státu, jakou minimální dobu platnosti cestovního pasu cizí stát vyžaduje a zda je ke vstupu a pobytu na jeho území třeba vízum,“ připomněla Škarková.

Eurojack v Jihlavě.
Dřevorubci změří síly již o víkendu v Jihlavě