Směsice tradičních politických stran a několika sdružení nezávislých kandidátů bude znovu usilovat o zvolení do městského zastupitelstva o komunálních volbách v Telči.

Obhajovat nejvýraznější politický vliv v předešlých volebních obdobích bude sdružení nezávislých kandidátů Sdružení nezávislých a SNK ED, v jehož čele stojí starosta Telče a volební lídr Roman Fabeš. „Byl bych rád, kdyby tady v Telči pokračoval systém široké spolupráce nejrůznějších stran a sdružení. Bylo tomu tak už v minulých obdobích a tento typ spolupráce se osvědčil," poznamenal k nadcházejícím volbám Fabeš, který je starostou od roku 2002.

Podle něho platí tato zkušenost i pro devadesátá léta, kdy se z telčské radnice vydávaly do nejvyšší či regionální politiky osobnosti jako Václav Jehlička či Miloš Vystrčil.

Právě pro ODS (s novým lídrem Miroslavem Brzkem), která měla v posledních volebních obdobích zastoupení na radnici díky místostarostce Haně Müllerové, budou volby testem popularity. V Telči znovu ze zadní pozice kandiduje senátor a bývalý hejtman Vystrčil, který pravidelně vylepšoval stranický výsledek.

Tradiční stranické kandidátky sestavily KDU-ČSL (s novým lídrem Pavlem Komínem) a KSČM (s novým lídrem Stanislavem Vyvadilem).

TOP 09 se pro letošní volby spojila s nezávislými a do voleb jde znovu s lídrem Jiřím Remešem. Mezi kandidátkami najdeme znovu tradiční telčské sdružení nezávislých kandidátů s nepatrně modifikovaným názvem Čas změny a s osvědčeným lídrem Bohumilem Norkem.

Stejně jako před čtyřmi roky jde letos do voleb v Telči sdružení ČSSD a nezávislí kandidáti, do jehož čela se posunul Stanislav Máca.

Úplnou novinkou telčských voleb je kandidatura sdružení Společně pro Telč (v čele s lídrem Jiřím Pykalem), do něhož nominovali svoje kandidáty Strana zelených a Piráti. „Chceme být alternativou, nabízet diskusi nad dalšími tématy, prosazovat větší transparentnost. V telčské komunální politice je hodně rutiny, rádi bychom s tím něco udělali," odhalil plány volebního nováčka Pykal, který by si přál zisk dvou mandátů.

Komunální volby v Telči velkým lákadlem nebývají. Volební účast zde od roku 1998 nikdy nepřekročila padesátiprocentní hranici.