Víte, co mají společného vesnice na Jihlavsku a litvínovští hokejisté? Oba zatím nikdy nedosáhli na zlato!

Zatímco hokejisté z Litvínova nikdy v historii nezískali mistrovský titul, vesnice z Jihlavska pro změnu titul Vesnice Vysočiny, spojený s udělením zlaté stuhy a právem účasti v celostátním kole.

Teď mají starostové, zastupitelé a nadšenci z více než sto dvaceti obcí jihlavského okresu přes měsíc na rozmyšlenou, zda se pokusí nelichotivou bilanci změnit. Obce z celé Vysočiny se mohou do konce dubna hlásit do 21. ročníku soutěže Vesnice roku, kterou vyhlašuje Ministerstvo pro místní rozvoj a na Vysočině se na jejím krajském kole organizačně spolupodílí Kraj Vysočina.

Podmínky umožňují podat přihlášku vesnicím i městysům od nejmenších po početnější. „Soutěže se mohou zúčastnit vesnice maximálně s 7 500 obyvateli, které mají zpracovaný vlastní strategický dokument zabývající se rozvojem obce, program obnovy vesnice nebo program rozvoje svého územního obvodu," uvedl Luděk Hrůza z odboru regionálního rozvoje Krajského úřadu Kraje Vysočina. Podmínky účasti v soutěži i přihláška jsou také na www.vesniceroku.cz.

Ani letos nepůjde v soutěži jenom o prestižní barevné stuhy a diplomy. „V krajském kole se soutěží o finanční benefit ve výši až sto tisíc korun, na celostátní úrovni si pak mohou přijít na jeden milion korun ve formě dotace z Programu obnovy venkova," připomněl Hrůza.

Při pohledu na úspěch v minulých letech je patrné, že v přihlášených obcích z Jihlavska zaujalo porotce vedení obecních knihoven a kronik.

Nejvyšší metou v krajském kole soutěže je zlatá stuha a s ní spojený titul Vesnice Vysočiny. Vyhlašovatelé soutěže udělují dále stuhy modrou , bílou, zelenou a oranžovou. Modrý diplom je za vedení obecní knihovny, hnědý za obecní kroniku.