Teď chodí do práce s radostí a s pocitem, že je někomu platná. „Když odchází zákazník s úsměvem, je to ta největší odměna," usmívá se pětadvacetiletá Tereza Polanská z Jihlavy.

Terezo, jste jediná, kdo šperky v Jihlavě přímo vyrábí?
Ano, v patnácti letech, tedy po základní škole, jsem se rozhodovala co dál. Nasměroval mě můj taťka, který řekl, hele, tady v Jihlavě nikdo nic takového nedělá, zkus jít na zlatnici. Nebylo to ale zrovna jednoduché.

Jak to?
Jediná šperkařská škola v republice je až u Liberce v Turnově, patří k těm nejprestižnějším. Studiu šperků jsem se věnovala po čtyři roky. Ve třetím a čtvrtém ročníku jsme dělali navrhování a končili jsme maturitní zkouškou, kdy jsme si navrhli celý set šperků na dané téma. S tímto maturitním šperkem jsem v roce 2011 vyhrála třetí místo v soutěži Šperk roku, což je celorepubliková soutěž, která se pořádá společně s výstavou Klenoty a šperky v Praze.

Co u vás lidé v dílničce najdou?
Veškeré služby, co se týče šperků, od výroby na zakázku dle předlohy nebo mého návrhu až po opravu šperků zlatých, stříbrných, ocelových či opravu bižuterie. Také se zabývám čištěním šperků, povrchovou úpravu dělám rhodiováním a zlacením. Rhodiování je teď trend, stříbrné šperky pak nečernají a nežloutnou. Dále je možné si u mě nechat zhotovit jakoukoliv rytinu, do prstýnku, do zapalovačů… a také se zabývám výkupem zlata a stříbra.

Ještě předtím, než jste si Na Slunci otevřela svoji zlatnickou dílnu, jste ale pracovala přímo ve zlatnictví, že? Co vedlo ke změně?
Ano, tam ale moje tvorba trošku upadla. A to byl hlavní důvod, proč jsem se tam rozhodla skončit a založila si v roce 2013 svoji zlatnickou dílnu. Začala jsem navrhovat svoje šperky a začala se přibližovat k lidem, kteří mají nějakou myšlenku, ale přesně neví, jak ji zkompletovat ve šperku.

Bylo těžké získat zákazníky?
Ano, spousta lidí neví, že tu jsem, že ta možnost nechat si vyrobit vlastní šperk tady je. Většina lidí to řeší přes zlatnictví, kde vám ale šperk přímo na zakázku neudělají.

Takže většinu času v dílně trávíte tím, že vyrábíte šperky na zakázku?
Přesně tak, na moji vlastní tvorbu čas moc nezbývá, spíše dělám na zakázku.

To probíhá jak?
Zákazník přijde s návrhem. Například chce zlatý přívěsek, kde by byla znázorněna konkrétní věc, a ptá se, zda je možné to vyrobit. Já mu řeknu, že samozřejmě, a už jedeme. (úsměv) Šperk graficky zpracuji buď přes počítač nebo i v ruce. Pak návrh většinou posílám mailem a domlouváme se co a jak. Co ještě upravit a tak dále, až dojdeme k té finální podobě. Pak je na řadě samotná výroba.

Jste dražší než ve zlatnictví?
Troufám si říct, že levnější. Ceny jsou individuální podle toho, jaké jsou požadavky zákazníka. Návrhy zpracovávám zdarma.

Co je teď trendy? Co nejvíce frčí?
Hodně za mnou chodí lidé, kteří dostali od blízkých nějaký kamínek a chtějí ho usadit do přívěsku, náušnic nebo prstýnku. Teď je sezona svateb, takže hodně vyrábím i snubní prstýnky, a to od těch nejjednodušších až po takové, do kterých vsazuji brilianty. I takoví zákazníci se najdou, chtějí honosnější šperky.

Jak si obstaráváte materiál?
Přes pražskou firmu, kde mají v nabídce polotovary pro zlatníky. Pro normálního laika je to nedostupné. Je na to potřeba mít školu, přes kterou vám na puncovním úřadě vystaví identifikaci.

Jaké vlastnosti zlatník musí mít?
Je na to potřeba zručnost a šikovnost a také trpělivost. Občas je potřeba mít na oku i lupu, pro člověka, který to nezná, je nepochopitelné, jak můžu vidět milimetrový kamínek a vsadit ho do šperku, je to titěrná práce a i fyzicky náročná, i když se to nezdá. A taky špinavá, i když výsledek je zářivý. (úsměv)

Jaké nástroje používáte?
Pilník, kleště, leštičku, ultrazvuk na očištění, válcnu a tak dále. Materiál nenakupuji v desetinkách, ale ve velkých rozměrech, které si musím následně sama upravit na danou velikost, podle toho, jaký šperk potřebuji.

Na jaký svůj výrobek jste nejvíc hrdá?
Tak na moji maturitní práci, kdy jsem vyráběla náhrdelník pro nevěstu a set pro ženicha. A pak také na snubní prstýnky pro zákazníky, na kterých mi opravdu záleželo. Šlo o prstýnky z bílého zlata, ten v dámském provedení byl osázen dvaceti brilianty a v pánském tři brilianty. Výsledek byl nad očekávání. Perfektní. (úsměv)

Co je pro vás největší odměnou?
Když odchází zákazník s úsměvem. Baví mě ten proces tvoření, komunikace se zákazníkem. Pán, který odcházel se snubními prstýnky, na které jsem byla tak hrdá, mi povídá, to je hezké, budeme vás nosit celý život. To mě moc potěšilo.