„Bohužel se situace změnila, což jsme původně nepředpokládali,“ uvedl ke změně mluvčí RegioJetu Aleš Ondrůj. Nijak netají, že změna souvisí se zavedením vlakových spojů společnosti mezi Prahou a Brnem v prosinci.

Jihlavané na tuto změnu doplácí. RegioJet totiž na Vysočině nezastavuje vůbec, na rychlík Českých drah je třeba z Jihlavska dojet do Havlíčkova Brodu, Přibyslavi nebo do Žďáru nad Sázavou. „Byla jsem zvyklá si rezervovat jízdenku na poslední chvíli. Nyní jsou autobusy beznadějně vyprodané dlouho předem a rodiče mě musí vozit na vlak,“ nespokojeně podotkla Klára z Polné, která studuje v Brně.

Přitom dle cestujících nebyl problém, že by žluté autobusy jezdily prázdné. Je také na cestujících, aby dali jasně najevo, že současných šest spojů denně z Jihlavy do Prahy je málo. Ani nemluvě o pouhých čtyřech autobusech, které by měly od konce června jezdit dle jednoho z čtenářů každý pátek z Brna do Jihlavy.

„RegioJet nikdy neměl problém v případě, že se ukázal jasný hlas zákazníků v souvislosti s realizovanými změnami, vyjít zákazníkům vstříc a jízdní řád či rozsah spojení upravit. To platí i v případě spojů do Jihlavy,“ přislíbil Ondrůj. Společnost prý poptávku i reakce cestujících stále sleduje.

Cestující vozí z Prahy do Jihlavy i opačným směrem také konkurenční Flixbus. Jde o mezistátní linky, které mohou cestou nabrat nemalé zpoždění. Posílení spojů o vnitrostátní linky by se tento dopravce nebránil, jedná se ale o dvousečné rozhodnutí. „Každá zastávka na cestě mezi Prahou a Brnem přidává desítky minut,“ vysvětlila tisková mluvčí Martina Čmielová.

I pokud by padlo rozhodnutí posílit spojení Jihlavy s Prahou či Brnem, nebude to ze dne na den. „Přidat novou zastávku na stávající vnitrostátní trasy je pak třeba plánovat minimálně tři měsíce dopředu a změna se může zpravidla projevit se změnou jízdních řádů, nejbližší jsou v září a prosinci,“ dodala Čmielová.

Naopak největší dopravce na Vysočině ICOM transport zatím pouze sleduje, jak se situace vyvine. „V současné době máme na těchto trasách dostatečné množství spojů,“ uvedla tisková mluvčí Marcela Průchová.