Modré zóny vzniknou nejdříve v širším centru, postupně se rozšíří po celém městě. Místní si však nemyslí, že by to vyřešilo přeplněná parkovací místa. „Lidé budou pořád potřebovat parkovat. Bydlíme tu rok a půl a musíme mít v rodině druhé auto, protože se městskou hromadnou dopravou nikam nedostanu,“ pokrčila rameny Lucie Adamcová.

Systém rezidentního parkování v Jihlavě funguje už nyní, a to v Městské památkové rezervaci, v ulici U Pivovaru a na sídlišti Srázná. Lidé jsou vesměs spokojení, za zaplacených dvanáct stovek by měli mít jistotu, že zaparkují. Ale nemají. Přestože je počet vydaných parkovacích karet nižší než počet parkovacích míst, občas je prostě plno.

Jihlavská radnice na sociální sítě umístila vizualizace nových jednosměrných ulic s obřími šipkami. Ty ve skutečnosti na silnicích nebudou, nahradí je dočasné značky.
Nové jednosměrky v Jihlavě: v Tyršově ulici projedou řidiči opačně

Jsou totiž majitelé parkovacích karet, kteří si je kopírují nebo používají již několik let neplatné karty. „Zaplatila jsem si parkovací kartu, ale je mi na dvě věci, místa jsou totiž obsazená sousedy, kteří si kartu okopírovali,“ zlobila se před časem čtenářka, který si z pochopitelných důvodů nepřála uvést své jméno. Dosud není v silách strážníků takové řidiče odhalit, moderní technika to ale podle státní poznávací značky zvládne během chvilky.

Modernější bude i jedenáct nových parkovacích automatů, které bude napájet výhradně fotovoltaický panel. „Na rozdíl od stávajících budou mít dotykovou obrazovku, prostřednictvím které se dají ovládat a zadávat registrační značka parkujícího vozidla,“ popsal mluvčí magistrátu Radovan Daněk. Nadále bude možné platit kartou i mincemi.

Zdroj: Deník/Martin Singr

V blízké době se začnou nové automaty objevovat vedle těch stávajících. Ty může veřejnost do konce dubna využívat stejně jako dosud. „Zkraje dubna budeme automaty usazovat na připravená místa. V druhé polovině měsíce je začneme uvádět do provozu a zkoušet, od 1. května budou zcela funkční,“ sdělil Martin Málek, mluvčí Služeb města Jihlavy.

Starší automaty, které město v roce 2017 upravilo pro bezhotovostní platby, už není možné modernizovat natolik, aby zvládaly zadávání registračních značek nebo online připojení. Proto jejich zapojení do nového systému parkování nebude možné. Jejich další osud je v tuto chvíli dle Málka nejistý.

Součástí změn bude i parkovací aplikace, která bude k dispozici hned od května. Ta umožní platit parkovné přímo z mobilu, a to přes SMS nebo kartou. Podle informací radnice má být na podobné bázi jako v Brně nebo v Praze.