Jednoduše se lidí začala ptát, zda doma mají kabelky, které už nevyužijí. To ale netušila, co se bude dít. „Zprvu to vypadalo, že nic. Pak občas donesl někdo jeden kousek, ale potom mi lidé začali nosit kabelky po pěti až deseti kusech," popsala kabelkové šílenství v Bezděčíně Vlčková. Nakonec se počet sesbíraných kabelek vyšplhal na úctyhodné číslo 85. „Chodila jsem ověšená z práce. Pracuji v Batelově a ještěže jezdím autem. Autobusem bych to kolikrát neutáhla," svěřila se se smíchem Vlčková.
Ve velkém kromě spolupracovníků přispívaly také místní hasičky, ale výjimkou nebyli ani muži. „Je to pozoruhodné, ale kabelky nosili i muži. Přišel za mnou v práci kolega a ptal se mě, co to tam leží. Když jsem mu řekla, že sbírám kabelky, tak se smál, ale druhý den donesl asi pět kabelek od manželky a další den i od maminky," doplnila postřeh Milada Vlčková.
Dále prý přišla také paní, která přinesla kabelku z Itálie. „Prý to byl nevhodný dárek, tak nám ji věnovala také," připomněla Vlčková.
Ta má radost, že má kolem sebe lidi, kteří jsou ochotni pomáhat ve velkém. „Jsem ráda, že mám kolem sebe tak skvělé lidi, kteří jsou ochotní pomáhat. Kolikrát stačí dát lidem jenom impuls a potom už to jde samo," zamyslela se starostka místních hasičů.
Sama ví, o čem mluví. V Bezděčíně jsou totiž hodně aktivní a když jde o dobrou věc, tak vždy rádi pomohou.
Pletou i čtverce
V minulosti už například sbírali víčka pro nemocné, pletli do jihlavské porodnice a v poslední době pro změnu pletou čtverce. Opět to vzniklo zcela nevinně, když se Milada Vlčková náhodou dozvěděla o možnosti pomoci africkým dětem. „Zmínila jsem se tu holkám, chytlo se to a už jsme pletly," sdělila Vlčková.
Čtverce se pletou opuštěným dětem a dětem s AIDS v jižní Africe. Uplést nebo uháčkovat čtverec zabere necelou hodinu a může pomoci zachránit dětský život.
Čtverce, které lidé pletou a háčkují na celém světě, jsou v jižní Africe sešity do dek pro děti, o které se nemá kdo starat. Na jednu deku je potřeba 35 čtverců. Během května poputují do Afriky také čtverce z Bezděčína.

Co je to za akci?

Nevyužité kabelky ve skříni mohou nyní posloužit dobré věci. V Jihlavě se totiž uskuteční kabelkový veletrh, jehož výtěžek poputuje k paní Mileně z Jihlavy, která trpí nevyléčitelnou nemocí ALS, a pětileté Sandře z Věstínku, která se zotavuje po transplantaci jater. Kdo by chtěl oběma dámám pomoci, tak musí darovat kabelku, kterou by dárkyně ještě sama koupila. Tyto kabelky mohou lidé nosit do redakce Jihlavského deníku na Masarykově náměstí v Jihlavě až do 13. května.
Kabelkový veletrh se uskuteční ve středu 20. května od 10 do 18 hodin v jihlavském DIODu. Zájemci si tam mohou přijít za symbolické ceny nakoupit darované kabelky, a tím přispějí potřebným.