Takové jsou nejnovější postřehy a zkušenosti Evy Skálové, která spolu s dalšími cyklisty v těchto dnech projela trasu s názvem Greenway Regionu Renesance. Tato tematická odbočka cyklotrasy Greenway Praha – Vídeň začala být připravována už v roce 2006.

„Z osobní zkušenosti vím, že cyklotrasy na celém Jihlavsku jsou tak propletené, že vzájemné křížení a propojování různých cest cyklisty spíše mate. Proto o žádném dalším projektu, jako je Greenway Regionu Renesance, již neuvažujeme,“ potvrdila vedoucí místní akční skupiny Mikroregionu Telčsko Eva Skálová s tím, že například Jihomoravský kraj již kvůli nepřehledné situaci přistoupil k optimalizaci cykloznačení.

Mikroregion Telčsko letos žlutými cedulemi označil poslední dva chybějící úseky na silnicích mezi Novou Říší a Vratěnínem a mezi Práskolesy a Suchdolem. Po pěti letech od jejího vzniku je tak cyklotrasa kompletní.

Během putování po Telčsku, Třešťsku, Dačicku a Jemnicku se také představitelé těchto čtyř mikroregionů mohli sami přesvědčit o sjízdnosti jednotlivých tras. „Nejdrsnější úsekem je určitě ten mezi Olšany a Starou Říší, kde cesta zarostla trávou a rozjezdily ji traktory při odstraňování následků orkánu Kyrril. Uvažujeme o tom, že nejhorší úsek necháme alespoň pokosit,“ řekla Skálová.

Díky cyklovyjížďce převážně po značkách Greenway Regionu Renesance, která měřila sto sedmdesát kilometrů, mohli zástupci jednotlivých mikroregion porovnat, jak se o cyklotrasy a cyklostezky starají lidé v jiných krajích. „Dobře se nám jelo v okolí Studené. Obec vyspravila místní komunikace, po kterých vedou i cyklotrasy,“ přiblížila vedoucí místní akční skupiny.