Řidiči mířící ve všední den odpoledne od Brtnice směrem na Znojmo tu křižovatku dobře znají. Ve Stonařově čekají často dlouhé minuty, než se zvládnou zařadit mezi auta jedoucí od Jihlavy.

„Jsou uzavírky v Kostelci a v Okříškách, doprava vede většinou přes Stonařov a někdy je to katastrofa,“ uznal starosta František Plavec. „Sám tam někdy strávím třeba pět, šest minut, než můžu vyjet,“ dodal.

Tomu by však mohl být konec. Ředitelství silnic a dálnic totiž chystá přeložku dvoupruhového úseku, která bude dlouhá téměř třináct kilometrů a vyhne se nejen Stonařovu, ale také Rančířovu, Čížovu, Vílanci a Suché. Povede západně od stávající silnice první třídy.

Na informační schůzku dorazilo kolem osmdesátky lidí. Lidé ze Stonařova i dalších obcí chystanou změnu vítají, najdou se ale také odpůrci. Proti zamýšlené trase jsou majitelé nemovitostí v jihlavské lokalitě V Ráji a zahrádkáři, kteří tam mají chatu. Některé objekty totiž budou muset jít k zemi.

Přípravy začaly už před více než deseti lety, samotné zahájení stavby je přitom plánované na rok 2027. O tři roky později by se po přeložce mohly projet první motoristé. Obchvatů se už dočkaly například Golčův Jeníkov nebo Moravské Budějovice ležící rovněž na silnici I/38.