Zemědělci šetří na hnojivech

Deště na Vysočině přišly v pravý čas. Klasy ještě nebyly zralé a v plné zralosti nastupila sucha. Ideální stav pro sklizeň, která je téměř u konce. Přesto odborníci spočítali, že výnosy a kvalita neodpovídají mimořádně dobrým podmínkám. Ředitel Krajské agentury pro zemědělství a venkov Jan Štefka včera pro Deník uvedl, že podmínky pro dokončení sklizně jsou na většině polí skvělé, ale výnosy by mohly být lepší

„Výnosy mě zklamaly u jařin i ozimů. Je to důsledek toho, že rolníci šetří tam, kde nemají. Že porosty ošidili na hnojivech. Průměrný výnos obilovin je v kraji 4,7 tuny, což je dost málo. Jiné vysvětlení nemám, protože nemůžeme mluvit o suchu, nebo že by nám obilí vzala voda, žádné krupobití nám tu pole nepustošilo. Výnos u řepky 3,2 tuny z hektaru také není žádná sláva,“ připustil Jan Štefka.

Poněkud lépe dopadli zemědělci z Hodic a Dobronína s výnosem 5,6 tuny ozimé pšenice z hektaru.

Výnosy i kvalita jsou slabší

Ozimá pšenice na Jihlavsku je víc jak z poloviny sklizená. „Počasí je krásné, zbytek by se měl sklidit do konce týdne. Výnosy jsou ale zklamáním jak na Jihlavsku, tak ve čtyřech zbývajících okresech kraje Vysočina,“ potvrdil ředitel agentury.

Zemědělské družstvo Dušejov je jedno z nejvýš položených hospodářství na Jihlavsku, přesto i tady se žně blíží do finále. „ Ozimý ječmen máme pod střechou, zítra dokončíme sklizeň žita a hned začneme kosit jarní ječmeny. Řepku máme všechnu doma z polí. Méně zralá byla ozimá pšenice, tady počkáme pár dní,“ upřesnil dušejovský předseda Zdeněk Pech.

Ten letošní sklizeň očekává spíš podprůměrnou, stejně jako kvalitu.

„Spokojeni nejsme, ale většinu obilí pěstujeme na krmení našich zvířat, kde nižší kvalita není přiliš na závadu,“ doplnil Zdeněk Pech.