Svědčí o tom i čísla o návštěvnosti jednotlivých míst na Vysočině. I když jsou v kraji tři lokality, které figurují v prestižním seznamu, do první pětky nejnavštěvovanějších míst se probojoval pouze telčský zámek. Jednoznačně vede jihlavská zoologická zahrada, do níž si vloni našlo cestu téměř čtyřikrát více lidí než na zmiňovaný zámek.

„Naší výhodou je, že zoologická zahrada je vhodná prakticky pro všechny. Své si u nás najdou dospělí i děti, ženy i muži,“ myslí si ředitelka zoo Eliška Kubíková.

„Visačka UNESCO sice má svoji váhu, ale určitě nám nepřitáhne tolik lidí jako do zoo nebo na Vodní Ráj. To jsou všechno vyžití na celý den. U nás je prohlídka na hodinu a děti tolik nebaví,“ přidává svůj postřeh Bohumil Norek, kastelán zámku v Telči.

Jeho slova potvrzuje také Ivana Mahelová, ředitelka organizace Vysočina Tourism, která provádí pravidelný průzkum návštěvnosti turistických cílů v kraji.

„Většina lidí dává přednost zážitkům a takovým atrakcím, kde si mohou něco vyzkoušet na vlastní kůži.“ A právě jihlavská zoo se snaží přitáhnout lidi na řadu lákadel: velmi dobře vybaveným dětským koutkem počínaje a tématicky zaměřenými dny konče.

„Doby, kdy se k nám lidé chodili dívat pouze na zvířata jsou pryč. Dnes se snažíme plnit roli relaxační a vzdělávací. A myslím, že právě v oblasti relaxace se nám to daří. I děti, které nevydrží půl dne pozorovat zvířata, se u nás zabaví a cítí dobře,“ uvedla Kubíková.

Právě tuto cestu by doporučila kastelánům a správcům jednotlivých památek i ředitelka Vysočina Tourism, podle níž prohlídky s čistě historickými výklady dnes přitáhnou pouze úzkou skupinu návštěvníků.

„Stačí se podívat třeba na zámek v Polné. Vstupenky na jejich noční prohlídky se musí rezervovat několik týdnů dopředu.“
Podobně se snaží postupovat v Telči, ale výrazný nárůst návštěvnosti nezaznamenali. „Děláme třeba šermířská vystoupení. Děti to baví, sáhnou si na kordy, ale do zámku na prohlídku nakonec stejně nejdou,“ uzavírá Norek.