Během jarních prázdnin mohou lidé během návštěvy zoo vidět denně v jedenáct hodin krmení medvědů a pak o tři hodiny později tuleňů. Zájem mají zejména rodiče s dětmi, kterých je díky prázdninám v zoo opravdu hodně. „Ráno bylo mrazivé, ale vyčasilo se a je vidět, že prázdniny jsou tady,“ usmál se mluvčí Martin Maláč, který tradičně také krmí zvířata. Zájem u výběhu medvědů ho prý příjemně překvapil.

Medvědi a tuleni byly přitom vybráni z prostého důvodu – jsou pro návštěvníky atraktivní, rádi se předvádí. Přestože jsou medvědi v Jihlavě celkem mírumilovní, stále se jedná o šelmy a krmení tak probíhá bezkontaktně. U tuleňů je to jiné. „Máme je naučené, že si krmení vezmou z ruky,“ zve Maláč k návštěvě. V obou případech jde o zvířata, která by byla aktivní, i kdyby snad ještě začalo mrznout.

Kromě toho je během jarních prázdnin v zoo připravena i soutěž Poklady jihlavské zoo. „Odhalte při ní číselný kód, který otevře truhlu s pokladem,“ uvedl mluvčí a záhy vysvětlil, že pokladem budou karetní hry 5 v 1 z nové sběratelské edice. „Na jednotlivých kartách jsou představeny významné druhy zvířat, chované v Zoo Jihlava,“ přiblížil.

Otevřeno je denně

ZOO Jihlava je otevřená každý den v roce a lidé toho využívají. „Návštěvnost je pořád poměrně vysoká, pokud jsou slunečné víkendy, bývá i přes tisíc lidí,“ potvrdil Maláč. Očekává, že o jarních prázdninách zavítá za zvířaty více osob. „Pozorujeme větší návštěvnost od půlky února, kdy byly jarní prázdniny v jiných krajích,“ připomněl mluvčí, že jarní prázdniny nemají celorepublikově jednotné datum.

Lidé tradičně lákají mláďata. „Máme ovce valašské, oba dva druhy antilop, začali se rodit lemuři kata, a pak jsou to drápkaté opičky,“ vyjmenoval mluvčí, která zvířata mají aktuálně mladé. Zvířata podle něj postupně začínají být březí nebo tokat. „Pelikáni nebo plameňáci se začínají hezky zbarvovat a nyní budou zpívat, bude na co se koukat,“ řekl Maláč a dodal: „Tok probíhá také u jeřábů panenských, kteří jsou u spodní pokladny a mají zajímavé zásnubní tance. Samec je dokonce tak aktivní, že párkrát překonal hranice výběhu a dvořil se samici zpoza plotu.“

Zajímavost o medvědovi malajském:
Je nejmenším medvědem na světě. Žije samotářsky a aktivní je hlavně v noci. Jazyk má dlouhý až 30 cm. Vylizuje jím termity a mravence z jejich obydlí. Výborně šplhá po stromech hlavně za medem divokých včel.
Zdroj: ZOO Jihlava