V sobotu prvního ledna to navíc bylo přesně čtyřicet let od chvíle, kdy v Jihlavě oficiálně získali status zoo. A byla to tehdy velká sláva. „Za pětadvacet let existence zookoutku, později zooparku, byly vynaloženy nemalé prostředky a jihlavští občané odpracovali na jeho budování tisíce brigádnických hodin,“ psal před čtyřiceti lety Zpravodaj města Jihlavy.

Začátky byly přitom doslova pionýrské. V padesátých letech vzniklo na zahradě Krajského pionýrského domu několik výběhů, které obývali mývalové Brunďa a Bzunďa, liščata Ferda a Lojza, kamerunské kozy Faust a Markéta nebo jezevci lesní. O výběhy se starali pionýři v rámci svého zájmového kroužku, rozšíření ale nebylo z prostorových a personálních možností možné. Začalo se uvažovat o vzniku samostatného zookoutku.

Inspektor pro kulturu Městského Národního Výboru Oldřich Vávra pak přišel s myšlenkou založit zookoutek v části Březinových sadů v údolí říčky Jihlávky. „Vybudování zookoutku v rámci Parku kultury a oddechu schválila Rada Městského národního výboru na svém zasedání 5. 7. 1957. Do konce roku 1957 byla vybudována stáj, ve které nalezli svůj domov velbloudi i kozy. Postavily se voliéry pro bažanty a papoušky,“ popisují historii webové stránky jihlavské zoologické zahrady. Později se do zoo dostala další zvířata, mimo jiné i lvi z cirkusu nebo medvěd z filmových ateliérů na Barrandově.

Zástupci města chtěli změnit zookoutek na zoologickou zahradu už v roce 1959, tehdy se to však nepodařilo. Přesto celá lokalita vzkvétala, ve městě byly plakáty a průsvitky v MHD, o zookoutku hovořil rozhlas, psalo se o něm v novinách a propagaci měl i ve výkladní skříni lékárny. Přesto se na konci šedesátých let hlasitě uvažovalo o likvidaci, ze které nakonec sešlo na poslední chvíli „Tehdejší mocipáni zoo nechtěli. Rozhodnutí o zrušení se mně zázrakem podařilo zvrátit, ale cesta k prosperujícímu zařízení byla velmi dlouhá a trnitá,“ řekl pro Deník Vladislav Jiroušek, který zookoutek na konci šedesátých let zachránil a následně zoo téměř čtyřicet let vedl.

Od roku 1982 pak už nebyl problém nakupovat či měnit zvířata s jinými institucemi. „Tím, že skutečně vznikla Zoo Jihlava, bylo možné navázat výraznější spolupráci s dalšími zoologickými zahradami. Celkově si získala větší váhu u tehdejších zástupců města i v rámci republiky,“ uvedl současný mluvčí Martin Maláč.

Již oficiální Zoo Jihlava začala sázet na přírodní materiály jako dřevo a kámen, mříže nahrazovalo sklo. Zoologická zahrada měla v osmdesátých letech reklamu na plakátech po městě, informace vídali Jihlavané v kinech Dukla a Panorama, v Prioru i na autobusovém nádraží. Zoologická zahrada také připravovala nejrůznější aktivity pro děti.

V roce 1991 se začala specializovat na chov drápkatých opic. Odchov mláděte gibona černého měl celosvětový význam. Erbovní zvíře Zoo Jihlava je pak gibon zlatolící. Vedle opic se nyní v Jihlavě specializují na chov kočkovitých šelem a plazů.

V půlce devadesátých let jezdil po Jihlavě trolejbus s reklamou na zoo, vznikl situační plánek ve třech jazycích. V roce 2000 se v hotelu Gustav Mahler uskutečnil 1. reprezentační ples zoo. Pro propagaci vznikly nové plakáty, pohledy nebo leporelo. Pro porovnání je dnes v prodejně u hlavního vstupu a případně na e-shopu přes tři sta druhů suvenýrů. Jen loni byl zisk z prodeje kolem tří a půl milionu korun.

Zejména pro děti vznikl v roce 2002 největší suchozemský tobogán v republice a ten rok začalo také budování africké vesnice Matongo. Postupně vznikaly další nové pavilony, na přelomu tisíciletí byli v Jihlavě doma i tučňáci Humboldtovi. Ti však v roce 2001 pravděpodobně po otravě uhynuli.

Obnovu chovu tučňáků v Jihlavě zatím neplánují. „Stejně tak v zoo se stoprocentní jistotou nebudeme nikdy chovat slony. Doby, kdy zoologické zahrady chovaly na relativně malé expozici jednoho nebo dva slony samičího pohlaví jsou dávno minulostí,“ vysvětlil Maláč. Návrat lvů však nevylučuje. „Pokud by v budoucnosti byla hypotetická možnost, rádi bychom se k chovu některého z čistých a vzácných poddruhů vrátili,“ uzavřel mluvčí.

Historie Zoo Jihlava v kostce

- od roku 1957 byl v Jihlavě zookoutek, později zoopark

- na konci šedesátých let se podařilo na poslední chvíli zabránit likvidaci

- od roku 1982 je v Jihlavě oficiálně zoologická zahrada