Průvodci zahradou jsou ředitel zoo Jan Vašák a Simona Kubičková z marketingu. Kousek od hlavní brány jsou zebry, které zrovna v klidu obědvají. Jen mládě stojí opodál, na vyfocení je to ideální. Další zastávka je u hyen žíhaných. Mláďatům jsou vidět jen špičky uší, jsou pod pařezem a ven se jim nechce. Na volání reagují samec a samice, kteří projdou po výběhu, ale jediný pohyb jejich potomků je, že jedno z nich dá ven packu.

Úspěšnější pak jsme u lam guanko, které na zavolání přiběhnou. Jedna z nich je viditelně uražená, protože poté co přiběhla, nedostala žádnou chutnou odměnu. Malého potomka mají i alpaky ve vedlejším výběhu.

Trojčata scinka šalamounského se narodila v jihlavské zoologické zahradě.
Trojčata v jihlavské zoo. V tropickém pavilonu je k vidění světová rarita

K vyfocení mláděte lenochoda je pak zapotřebí nejen štaflí, ale ještě trochu dovednosti. Není radno zvíře lekat bleskem, a tak musí stačit přisvítit si mobilem. 

Radost chovatelům nedávno udělala i kočka bažinná, která se narodila černá, ta se drží u matky. Otec, po kterém má barvu, je ve vedlejším výběhu. „Jedná se o takzvaný melanismus, kdy se u jedince výrazně rozvine tmavý pigment a kresba srsti tak úplně nebo částečně vymizí,“ řekla k barvě už dříve Kubičková.

Mládě lenochoda v jihlavské zoologické zahradě. Foto: poskytla Zoo Jihlava
Mládě lenochoda potřebuje klid. Jihlavská zoo uzavřela pavilon Hacienda

Velkým úspěchem pak jsou čtyři aligátoři čínští, jejichž narození ředitele zoologické zahrady překvapilo, příliš s ním už letos nepočítal. „To byla mláďata přelomová a významem dalece převyšující Česko,“ říká o nich Vašák. Veřejnost však čtyři mláďata neuvidí, jsou v zázemí, kde je velké teplo. Tak to totiž mají rádi.

Po schodech se pak jdeme podívat na scinky šalamounské. Tam zaznamenala zoo rekord, narodila ser totiž trojčata. Ředitel zoo otevře jejich budku, abychom se na ně podívali. U jednoho ze scinků se zdá, že by mohl vypadnout, ředitel mu chce pomoci zpět, ještěr se po něm ale ožene. To Jan Vašák rychle cukne. „Nemám úplně zájem, aby mi slezl nehet,“ poví s nadhledem.

Samice rysa.
Samice rysa je stále na útěku. Z jihlavské zoo dříve pláchli medvědi i zebry

Závěrem se pak podíváme ještě na kapybary, které před člověkem utíkají, ale dají se trochu ošálit a nahnat k focení přesně tam, kam je potřeba. Mláďata jsou roztomilá, zpovzdálí přitom vše sleduje samice tapíra.

Odrostlejší mláďata pak jsou například u plameňáků nebo lemurů, při večerních prohlídkách bude aktivní křeček velký. „Považuji si všech zvířat, která se nám tu narodí. Ale pro mě jsou přeci důležitější třeba karibští hroznýšovci, jamajští a portoričtí,“ uzavírá Vašák.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Video zachycuje čerstvě narozená mláďata kapybar:

Zdroj: poskytla Zoo Jihlava

Rozsáhlým graffiti na legální ploše v Mostecké ulici vzpomněl umělec Aleš Tomana na svého otce. Známý zooog a cestovatel zemřel před měsícem.
Hakuna Matata. Zesnulý zoolog Toman má v Jihlavě graffiti od svého syna