Jak napovídá jejich název, tito leguáni žijí na souostroví Fidži. „Jsou to nejbližší příbuzní velkých amerických druhů leguánů. Tam obývají stromové a keřové patro tropických lesů,“ sdělila mluvčí Zoo Jihlava Simona Kubičková. Jejich předci totiž dorazili na Fidži na plovoucí vegetaci právě z amerického kontinentu.

Nevhodná potrava od návštěvníků může mít pro zvířata v zoologických zahradách fatální následky. Ilustrační foto: Deník/Martin Singr
Karel Roden prosí: Nekrmte zvířata v zoo. Ke kampani se zapojili i v Jihlavě

Jejich latinský název je Brachylophus fasciatu. „Je odvozený ze starořeckého slova brachys – krátký a lophos – hřeben. To odkazuje na krátký ostnatý hřebínek táhnoucí se po jeho hřbetě. Slovo fasciatus je latinského původu, a znamená pruhovaný,“ vysvětlila Kubičková.

Tento druh má velmi nápadný pohlavní dimorfismus. Tedy samice a samec se od sebe výrazně liší. Zatímco samci jsou větší se zelenými a tyrkysovými pruhy, samice jsou menší a celé zelené. „Zatím to tedy vypadá, že obě mláďata jsou samice. S jistotou to ale budeme vědět až povyrostou a vybarví se,“ doplnila mluvčí.

V jihlavské zoo se letos už narodila také mláďata morčete uruguayského.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Žirafa nabízela maso a slon se ztratil, masopust v Jihlavě bavil stovky lidí

Zdroj: Deník/Martin Singr