Ráno se vejce v hnízdě jihlavských aligátorů začala hýbat a mláďata vzácných plazů se drala na svět. Z celkem třinácti vajec se vylíhla čtyři. Ostatní nebyla oplodněná. „Jedná se o velký úspěch pro naši zoo, ale nutno dodat, že jsme teprve na začátku cesty,“ zdůraznil ředitel jihlavské zoo Jan Vašák.

Další mládě zeber Burchellových narozené v létě v jihlavské zoo.
Plodné léto v jihlavské zoo: další mládě zebry už běhá se svojí mámou, podívejte

Rozmnožit tento druh kriticky ohroženého plaza není podle zaměstnanců zoo vůbec jednoduché. Vyžadovalo to pečlivou práci zkušených chovatelek Lubomíry Ševčíkové a Petry Škárkové. V zoo jsou ve velkém očekávání, jak se jim v následujících dnech bude dařit. „Nejvíce kritický je první týden. Musíme jen doufat, že se mláďata správně rozežerou,“ vysvětlil ředitel.

Pokud se to podaří mohou definitivně v zoo začít slavit. „Pokud bude odchov úspěšný, bude mít celosvětový význam. V České republice jsme jedna ze dvou zoo, která tyto aligátory chová. V Evropě jich má celkem jedenáct institucí,“ upozornila mluvčí Zoo Jihlava Simona Kubičková.

Aligátor čínský je menší druh a dorůstá do průměrné délky sto padesát centimetrů, největší jedinci můžou mít něco málo ke dvěma metrům. Jejich váha dosahuje čtyřicet kilogramů. Potravou jim jsou různí bezobratlí, ale žerou také ryby. Pochází z východní Číny, z povodí řeky Jang-c’-tiang. Původně obývaly rozsáhlé území, dnes jich ve volné přírodě žije zhruba posledních dvě stě jedinců. Řadí se ke kriticky ohroženým druhům. Zdroj: Zoologická zahrada Jihlava

Aligátora čínského chovají v jihlavské zoo od roku 2017, kdy získali osm let starou samici. O rok později k ní přibyl samec z japonské zoo, který se vylíhl v roce 2012. Jenom získat tyto aligátory bylo velice náročné a už jejich příchod znamenal pro zoo velký úspěch. „A jejich rozmnožení je tak trochu alchymie – potřebují zimní odpočinek při teplotách kolem dvanácti až patnácti stupňů. Samice klade do hnízda, které si připraví z listí a větviček fungujících jako přírodní inkubátor,“ popsala Kubičková.

V zoologické zahradě v Jihlavě zažívají plodné období. Minulý týden se tam narodila mláďta zebry, před tím hyeny nebo pandy červené.