Mluvčí zoologické zahrady Simona Kubičková Deníku potvrdila, že šlo o největší investici v historii zoologické zahrady. „Přinesla sem nové druhy, vznikly díky tomu nové pavilony,“ připomněla.

Bez evropských peněz by celý projekt realizoval jen postupně a částečně. „Třeba pavilon žiraf by zde určitě byl. Zbylé věci by závisely od aktuálních možností zoo, a je těžké odhadovat, co všechno bychom udělali,“ usoudila.

Nová mláďata jihlavské zoologické zahrady. Čtyřčata emu hnědých.
Rarita. V Jihlavě se narodila rovnou dvoje čtyřčata. Jsou nádherná

Zahájení projektu:
19. 9. 2011
Ukončení projektu:
15. 11. 2015
Proplacené finanční prostředky
Výše dotace EU:
82 348 418,00 Kč
Veřejné zdroje ČR:
14 532 073,00 Kč
Celková částka:
96 880 491,00 Kč
Zdroj:
dotaceeu.cz

Od projektu si magistrát v roce 2010 sliboval navýšení počtu návštěvníků. Číslo 267 283 z roku 2009 se mělo zvýšit o třicet tisíc. „Zoo je nejnavštěvovanějším místem Vysočiny. Je zde větší návštěvnost než v zoologických zahradách při dvojnásobně větších městech,“ uvedl tehdejší primátor Jaroslav Vymazal.

Šestice nových pavilonů stylizovaných v duchu procházky mezi kontinenty začala v zoo vznikat na konci roku 2011. Začalo se Expozicí Austrálie, Pavilonem a výběhem pro žirafy a místem pro hyeny. Následovala Expozice afrických primátů.

Typické obydlí australského farmáře se stylovým větrným čerpadlem vody, plec, plechovou nádraží nebo jezírkem dělníci dokončili o rok později, jako tam klokani, papoušci a malí noční vačnatci nebo černé labutě.

V zoologické zahradě se líhnou plameňáci.
Neviditelná mláďata v jihlavské zoo. Malí plameňáci si hrají na schovávanou

Po otevření Expozice Austrálie v dubnu 2013 začala stavba Expozice Asie, které muselo předcházet zbourání původní ubikace klokanů a kleci papoušků. Hotovo bylo ještě ten rok, zbývalo dokončit venkovní voliéry. Ve stejném roce se dokončení svých příbytků dočkali žirafy, hyeny i afričtí primáti.

Přestěhování opic umožnilo demolici původního objektu Exotária, kde vznikl nový Pavilon plazů. To byla vůbec nejrozsáhlejší expozice za bezmála padesát milionů. Tento pavilon se jako jediný dokončoval ještě v roce 2015. Lidem se při vstupu v chladných dnech okamžitě zamlží brýle, je tam mimo jiné visutá lávka nebo chatrč lidojeda.

Velikonoce v zoo a Den ptactva v sobotu lákaly. Na zvířata se přišly podívat tisíce lidí.
Rekordní návštěvnost. Na Velikonoce přišlo do zoo téměř čtrnáct tisíc lidí

Návštěvnicky atraktivní je vrak letadla, které kdysi přistávalo na jihlavském letišti v Henčově. „V letadle žijí bazilišci zelení, což jsou jihoameričtí ještěři, známí svou schopností běhat po vodní hladině. Návštěvníci mohou do letadla tedy i nahlédnout," zmínila v roce 2015 ředitelka Eliška Kubíková. To platí dodnes.

A jak je to s tou návštěvností? V roce 2016, kdy ustal stavební ruch, začala prudce stoupat. A loni překonala jen rok starý rekord, když přišlo téměř 355 tisíc lidí.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Opravy silnic na Jihlavsku. Kde se všude bude letos kopat?

Zdroj: Deník/Martin Singr