Mluvčí zoologické zahrady Simona Kubičková Deníku potvrdila, že šlo o největší investici v historii zoologické zahrady. „Přinesla sem nové druhy, vznikly díky tomu nové pavilony,“ připomněla.

Bez evropských peněz by celý projekt realizoval jen postupně a částečně. „Třeba pavilon žiraf by zde určitě byl. Zbylé věci by závisely od aktuálních možností zoo, a je těžké odhadovat, co všechno bychom udělali,“ usoudila.

Zahájení projektu:
19. 9. 2011
Ukončení projektu:
15. 11. 2015
Proplacené finanční prostředky
Výše dotace EU:
82 348 418,00 Kč
Veřejné zdroje ČR:
14 532 073,00 Kč
Celková částka:
96 880 491,00 Kč
Zdroj:
dotaceeu.cz

Od projektu si magistrát v roce 2010 sliboval navýšení počtu návštěvníků. Číslo 267 283 z roku 2009 se mělo zvýšit o třicet tisíc. „Zoo je nejnavštěvovanějším místem Vysočiny. Je zde větší návštěvnost než v zoologických zahradách při dvojnásobně větších městech,“ uvedl tehdejší primátor Jaroslav Vymazal.

Šestice nových pavilonů stylizovaných v duchu procházky mezi kontinenty začala v zoo vznikat na konci roku 2011. Začalo se Expozicí Austrálie, Pavilonem a výběhem pro žirafy a místem pro hyeny. Následovala Expozice afrických primátů.

Typické obydlí australského farmáře se stylovým větrným čerpadlem vody, plec, plechovou nádraží nebo jezírkem dělníci dokončili o rok později, jako tam klokani, papoušci a malí noční vačnatci nebo černé labutě.

Po otevření Expozice Austrálie v dubnu 2013 začala stavba Expozice Asie, které muselo předcházet zbourání původní ubikace klokanů a kleci papoušků. Hotovo bylo ještě ten rok, zbývalo dokončit venkovní voliéry. Ve stejném roce se dokončení svých příbytků dočkali žirafy, hyeny i afričtí primáti.

Přestěhování opic umožnilo demolici původního objektu Exotária, kde vznikl nový Pavilon plazů. To byla vůbec nejrozsáhlejší expozice za bezmála padesát milionů. Tento pavilon se jako jediný dokončoval ještě v roce 2015. Lidem se při vstupu v chladných dnech okamžitě zamlží brýle, je tam mimo jiné visutá lávka nebo chatrč lidojeda.

Návštěvnicky atraktivní je vrak letadla, které kdysi přistávalo na jihlavském letišti v Henčově. „V letadle žijí bazilišci zelení, což jsou jihoameričtí ještěři, známí svou schopností běhat po vodní hladině. Návštěvníci mohou do letadla tedy i nahlédnout," zmínila v roce 2015 ředitelka Eliška Kubíková. To platí dodnes.

A jak je to s tou návštěvností? V roce 2016, kdy ustal stavební ruch, začala prudce stoupat. A loni překonala jen rok starý rekord, když přišlo téměř 355 tisíc lidí.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Opravy silnic na Jihlavsku. Kde se všude bude letos kopat?

Stavba kruhového objezdu u dálnice začala. | Video: Deník/Martin Singr