Do Česka samec přiletěl v pátek 23. listopadu, poté putoval do Jihlavy. Mladý aligátor zvládl přibližně jednodenní cestu ve speciální transportní bedně zcela bez problémů, poté prošel nezbytnými procedurami. Nyní je v minimálně třicetidenní karanténě. Zoologové se budou snažit, aby časem se samicí z jihlavské zoo zplodili potomstvo.

„Se samicí, pocházející původně z nizozemského Emmenu, se samec setká nejdříve v dubnu příštího roku. Do té doby se budou seznamovat přes kontaktní bariéru, aby si případně nemohli ublížit," vysvětlil ředitel jihlavské zoo Jan Vašák.

Sehnat čínského aligátora je podle ředitele extrémně těžký úkol. Jde totiž o jednoho z nejvzácnějších zástupců řádu krokodýli, kam kromě krokodýlů patří právě aligátoři, kajmani a gaviálové.

„Tím, že v současnosti máme pár aligátorů čínských, jsme však v našem snažení vlastně stále na začátku. Nejtěžším úkolem totiž bude snaha o jejich rozmnožení, což je stále oříšek i pro ty nejzkušenější chovatele," dodal k tomu Vašák.

Aligátoři čínští jsou spolu se známějšími a většími aligátory severoamerickými jedněmi ze dvou druhů aligátorů. V Číně žijí v subtropickém pásmu, takže jsou relativně chladnomilní a ke svému rozmnožování dokonce potřebují zimní odpočinek při teplotách kolem 12 – 15 stupňů Celsia. Živí se bezobratlými živočichy, jakými jsou třeba korýši, dále rybami a dalšími drobnými obratlovci.

Rozsvícení vánočního stromu v Polné.
OBRAZEM: O víkendu se rozsvěcely vánoční stromy