Vedení obchodního centra zpoplatněním chtělo z parkoviště dostat vozy, které si tam na celý den odstavovali lidé pracující v centru.

„To se nám povedlo. Ta místa, kde stávala každý den stejná auta, jsou nyní prázdná. Paradoxně nám ale opět stoupla návštěvnost, takže přestože tito motoristé odpadli, jsou parkovací místa čím dál více využívaná," uvedl manažer City Parku Aleš Navrátil.

Měsíční parkovací karty pro veřejnost, o kterých vedení obchodního centra před zpoplatněním stání uvažovalo, pokud by parkoviště nebylo plně využíváno, proto nebudou. „Zatím je zavést nechceme.

Měsíční parkovací kartu jsme poskytli pouze jedné zákaznici, která trvala na tom, že si zde chce předplatit měsíční stání. Vyšli jsme jí vstříc," poznamenal Navrátil. Dodal, že za parkovací kartu zákaznice platila nejprve osm set korun, poté jí cenu snížili na šest stovek.

Levnější taxu za měsíční parkování v City Parku zaplatí i zaměstnanci nájemních jednotek obchodního centra. Ti měli původně měsíčně za stání hradit čtyři sta devadesát korun a za kartu dát pět set korun. Proti ceně se lidé pracující v centru dokonce ohradili peticí. „Myslím si, že ten tlak pomohl," řekla Martina Davidová pracující v City Parku.

Navrátil ale petici vnímá jako zbytečnou. „Zaměstnanci měli tři první měsíce parkování zdarma a za tu dobru jsme chtěli zjistit, kolik lidí tu parkuje a jaká část jsou zaměstnanci. Až podle toho jsme chtěli odvozovat cenu," vysvětlil.

Podle něj se dá předpokládat, že v City Parku je zaměstnaných až šest set lidí, avšak parkovacích karet je vydaných zhruba sto šedesát. „Takže se nakonec ukázalo, že tu většina těch lidí vůbec neparkuje," dodal manažer.

Významnější nájemci obdrželi jednu kartu zdarma. Pro zbylé zaměstnance je cena za měsíční parkování dvě stě korun. „Je to částka, kterou dají za dvě krabičky cigaret, takže to považuji za symbolickou cenu," řekl Navrátil. Doplnil, že poplatek hodlá centrum zachovat proto, aby tam neparkovaly třeba rodiny zaměstnanců.

IVANA HOLZBAUEROVÁ