Mírné oteplení posledních dnů v metrové sněhové pokrývce v lesích zvěři příliš nepomůže.
Myslivci to vědí a nosí nejen ke krmelcům do lesů všechno nejlepší, co v létě a na podzim nasbírali.
Tisícům kusů zvěře v hlubokých lesích škodí mráz, vyčerpává je hlad a o poslední síly je okrádají běžkaři.
Zvířatům dojdou rychle síly
„Ani nechtějte vědět, co bych udělal běžkařům. Do lesů se vypravují často. Každý si rád hledá cestu lesem, protože je tam v zimě krásně. Ale nevědí, že zaplaší všechnu zvěř,“ řekl včera reportérovi Deníku předseda Okresního mysliveckého spolku Jihlava Jan Jonáš.
„Když projede běžkař, všechnu zvěř zaplaší. Srnčí udělá pár kroků a každý je pro ni velmi vyčerpávající. Zvěř pak hyne na zápaly a vyčerpání,“ doplnil první muž jihlavských myslivců.
Běžkaři jezdí na výpravy do lesů po honitbách více než sta mysliveckých sdružení na Jihlavsku.
Nejvíc to však odnáší zvěř na honitbách při městech a v chatových oblastech, kde vládne i v zimě čilý ruch. Najdou se však i výjimky.
„S běžkaři my ani tak problémy nemáme, do houštin, kde zvěř leží, nijak moc nelezou. Jezdí spíš po cestách,“ přiblížil hospodář mysliveckého sdružení Vyskytná – Rounek Karel Kolář.
„Přikrmujeme hlavně kvalitní seno. Musíme už rozvážet traktory, auta neprojedou závěje. Vozíme vojtěšku, jetel, co kdo sežene. Dáváme do krmelců a už děláme ze sena otýpky a rozvážíme je po lese tam, kde se nejvíc zvěř zdržuje,“ doplnil Karel Kolář.
Zvěř musí mít podle hospodáře mysliveckého sdružení Smrčná Josefa Nechvátala hlavně kvalitní seno a klid.
„V krmelcích máme rošty, aby srnčí nebrala zajícům seno. Zvěř si pochutná i na letnině, což jsou jarní a letní výhonky maliní a dalších rostlin. Musí viset ve svazcích či otýpkách, aby se ve sněhu neznehodnotila,“ upřesnil Josef Nechvátal. Myslivci se už připravují na sčítání zvěře.